Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Hatalmas az érdeklődés a romák között az általános amnesztiáért indult petíció iránt

Általános amnesztiáért indult el egy petíció, hogy közkegyelemben részesítse Kövér László a börtönbüntetésüket töltőket. Mindez azért, mert korábban Budaházy György is elnöki kegyelmet kapott. A roma jogász kezdeményezését még a roma önkormányzat sem tartja helyénvalónak.

Aláírásgyűjtést indított Rafael Lion, egy Szegeden élő roma jogász, hogy azt kéri Kövér László házelnöktől, a parlament részesítse közkegyelemben a börtönbüntetésüket töltőket, kivéve azokat, akiket életellenes vagy kiskorú gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények miatt ítéltek el – írja a Népszava. A lap szerint az a jogász javaslata, miszerint a büntetés utolsó két évét engednék el, ha a hátralévő rész két évnél kevesebb, az elítélteket azonnal szabadon engednék.

Ha a hátralévő rész meghaladja a két évet, a büntetés felének elengedését kéri.

A kezdeményezés elindításában szerepet játszott, hogy elnöki kegyelmet kapott a terrorcselekmények miatt elítélt Budaházy György és több társa, valamint a bicskei pedofilügyben elítélt Kónya Endre igazgatóhelyettes.

„Bár emberileg megértem a kezdeményezést, az országos önkormányzat nem tud jogi kérdésekbe beavatkozni. Márpedig ez jogi kérdés: a „jogászok harcán” múlik, hogy az akció sikeres lesz-e, vagy sem. Ezért mindenki egyénileg maga döntse el, aláírja-e a petíciót”

– mondta Aba-Horváth István, a Magyarországi Romák Országos Önkormányzatának (MROÖ) elnöke az aláírásgyűjtésről.
 
A romák körében hatalmas érdeklődést váltott ki a kezdeményezés. A közösségi oldalakon látható hozzászólások mennyisége és tartalma is ezt támasztja alá.

Rafael Lion azt mondta, hogy eddig 120 roma nemzetiségi önkormányzat, valamint 50 – nem kizárólag roma – civil szervezet nyilvánította ki egyetértését, és kétezren jelezték, hogy önkéntesként készek részt venni az aláírásgyűjtésben.
Aba-Horváth István annak veszélyére figyelmeztetett, hogy a cigány közösségen belül egymásnak feszülhetnek az indulatok. Hangsúlyozta, hogy az is „testvérünk marad”, aki aláírja a petíciót, és az is, aki nem. Dancs Mihály, a borsodi Roma Polgárjogi Mozgalom vezetője hozzászólásában megállapította, hogy „sajnálatos módon kevés olyan cigány ember van, akit legalább közvetve – rokona, barátja vagy akár csak falubeli ismerőse révén – nem érint a közkegyelem ügye.” A börtönökben tudomása szerint most „jobban fel vannak hergelődve” a romák, mint a pápalátogatás előtt, amikor sokan szintén amnesztiában reménykedtek. Akkor Novák Katalin volt államfő Budaházyékat Ferenc pápa látogatására hivatkozva részesítette elnöki kegyelemben.

„Az amnesztia azonban nem pusztán szakmai, hanem politikai kérdés is”

– közölte Dancs Mihály. Csekély esélyt lát arra, hogy nem egészen másfél évvel a parlamenti választás előtt bármilyen színezetű kormány meghozna egy ilyen, a szavazók többsége számára feltehetően népszerűtlen döntést.

(PS)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések