Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Dánia is kitiltja a telefonokat az iskolákból


Dánia rálépett a magyar kormány által is választott útra. Ugyanis a dán kormány jogszabály-módosítása nyomán a diákoknak az iskolákban tilos lesz a telefonhasználat – írja a The Guardian. 

A lépésre egy szakértői bizottság ajánlása alapján szánta rá magát a kormány, a tilalom pedig az iskola utáni klubokban történő mobiltelefon használatra is vonatkozik fog. A döntés részeként azt is javasolják, hogy 13 éves kor alatt a gyerekek ne rendelkezzenek saját okostelefonnal vagy tablettel. 

Az új jogszabály értelmében az összes folkeskoléban – tehát az általános és az alsó tagozatos középiskolákban – tilos lesz, hogy a diákok magukkal vigyék a telefonjaikat, ami a 7 és 16–17 év közötti tanulók többségét érinti.

Fontos megjegyezni, hogy egyre több európai ország igyekszik szigorúbb szabályokkal korlátozni a fiatalok mobilhasználatát és a közösségi médiához való hozzáférésüket. A tiltás alapjául szolgáló jelentést a Mette Frederiksen miniszterelnök által 2023-ban létrehozott jóléti bizottság készítette, amely aggodalmának adott hangot a gyerekek és fiatalok digitális világban való egyre mélyebb elmerülése miatt, és a digitális és az analóg élet közötti egyensúly helyreállítására szólított fel. 

A 35 ajánlást tartalmazó dokumentum egyik lényeges pontja kimondja, hogy a telefonoknak nincs helyük sem az iskolákban, sem az iskola utáni klubokban. 

Mattias Tesfaye gyerek- és oktatásügyi miniszter hangsúlyozta: Az iskolának ismét oktatási térnek kell lennie, ahol van hely a gondolkodásra, és ami nem a tinédzserek hálószobájának meghosszabbítása.

A szabályozás ugyanakkor nem lesz teljesen rugalmatlan: a helyi önkormányzatok bizonyos kivételeket tehetnek, például a sajátos nevelési igényű diákok esetében. Ennek ellenére a miniszter szerint a mobiltelefonok és tabletek „nem tartoznak az iskolába, sem a szünetekben, sem a tanítás alatt”.

Tesfaye hozzátette, hogy a mobiltelefonok iskolai elterjedése megelőzte az erről szóló társadalmi és szakmai vitákat. 

Hirtelen mindenhol képernyők jelentek meg az iskolában, és csak ezután kezdtük el megvitatni a következményeket. Akadémiai tanulmányok és bizottságok is kezdenek foglalkozni a negatív következményekkel. Egyedül az alatt a két év alatt lettünk valamivel bölcsebbek, amióta oktatási miniszter vagyok – mondta a miniszter.

A bizottság kutatása szerint a fiatalok 94 százaléka már 13 éves kora előtt rendelkezett közösségimédia-profillal, pedig számos platform ennél magasabb korhatárt ír elő.

Emellett a 9 és 14 év közötti gyerekek átlagosan napi három órát töltöttek olyan alkalmazásokon, mint a TikTok és a YouTube. A jelentés szerint ez nemcsak a káros összehasonlítások és a folyamatos elérhetőség nyomását növeli, hanem elvonja a figyelmüket az életkoruknak megfelelő tevékenységektől is, például a barátokkal töltött személyes időtől, az olvasástól vagy a játéktól.

A szakértők szerint a technológiai vállalatokat is felelősségre kellene vonni, és kötelezni kellene őket arra, hogy megvédjék a gyerekeket a „függőséget okozó” dizájntól és a nem megfelelő tartalmaktól. A jelentés azt is kiemeli, hogy a szülőknek nem lenne szabad okostelefont vagy tabletet adniuk gyermekeiknek, mielőtt azok betöltik a 13. életévüket.

Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések