Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

A Soros-blogon relativizálja a bírókkal szemben támasztott politikai semlegesség követelményét az OBT korábbi elnöke


Matusik Tamás, az Országos Bírói Tanács (OBT) korábbi elnöke a napokban lejárató cikkben intézett elfogult támadást Magyarország, illetve Varga Zs. András kúriai elnök ellen a hazánkat bíráló progresszív hangok egyik fórumaként szolgáló, Verfassungsblog nevű balliberális német politikai portálon.

A Soros György bizalmasai (például Kim Lane Scheppele) és kulcsszervezeteinek (pl. CEU, Eötvös Károly Közpolitikai Intézet stb.) képviselőiáltal jegyzett, hasonló tartalmú írásokat előszeretettel megjelentető blogon publikált írásában, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) tanácsadója a bírókkal szemben támasztott politikai semlegesség követelményétrelativizálva kérdőjelezte meg a Kúria elnökének szakmai integritását.  

A szerző írásában szó szerint ismétli meg a hazai ellenzék politikai szereplői és a progresszív uniós elit által visszatérően hangoztatott, elfogult vádakat, amelyek eloszlatásához, amint az a lengyel példából is látható, csupán egy, a liberális mainstreamnek tetsző kormányváltás szükséges, legyenek bármilyen antidemokratikusak is az ezt követő folyamatok.

A magyar bíró által megfogalmazott szakmainak beállított vádak kapcsán kiejtésre kerül többek között, hogy:

• Magyarország jelentős kihívásokkal néz szembe az igazságszolgáltatás függetlenségét illetően;

• a magyar bíráknak több mint egy évtizede különböző jogsértéseket (pl. a médiában folytatott lejárató kampányokat) kell elviselniük;

• végül, de nem utolsó sorban, hogy hazánk a teljes körű bírói hatalomátvétel küszöbén áll.  

Ezt követően a Kúria elnökének szakmai integritása kerül célkeresztbe, mondván, hogy Varga Zs. András folyamatos nyomásgyakorlással próbálja megakadályozni a bírák véleménynyilvánítását, sőt, a közelmúltban „meg is fenyegette” a jogalkalmazókat. Célja, hogy a jövőben minden ellenvéleményt elhallgattasson.  

Matusik mindezt arra alapozza, hogy Varga Zs. András az OBT tavaly december 11-i ülésén, miután (okiratokkal bizonyított tények alapján) bemutatta, hogy a kormánnyal kötött négyoldalú megállapodással kapcsolatban a nyilvánosságban megjelent aggályok (így többek között a bírói függetlenség sérelme, vagy az illetményrendezés és a szervezeti reformok utólagos összekapcsolása) nem felelnek meg a valóságnak (mely ténnyel az érintetteknek is tisztában kellett lenniük), több ízben is szakmai nemtetszését fejezte ki a bírókat megtévesztő, tiltakozásra (pl. utcai demonstrációra)való buzdítás miatt, és az ebben résztvevők (pl. a szolgálati bíróságok elnökei) elfogult magatartásával összefüggésben. A Kúria elnöke az ügy kapcsán mindenekelőtt a bírói szerephez lényegileg hozzátartozó pártatlanság és politikai semlegesség követelményének, meghatározott motivációk alapján történő megtagadását sérelmezte az érintettek részéről, amely az igazságszolgáltatás tekintélyére és az abba vetett társadalmi bizalomra is rombolólag hatott.  

Ez az a felfogás, amit az OBH tanácsadója a véleménynyilvánítás szabadságának durva korlátozásaként értékel.  

Matusik kreatív értelmezése a bírókkal szemben támasztott politikai tevékenység folytatásának tilalmával összefüggésben azonban nem újdonság, ugyanis még a bírói körökben isjelentős felháborodást keltett, sőt, az egész magyar nyilvánosságot érzékenyen érintette, amikor nem is olyan régen a bíró - még az OBT elnökeként - a nagyköveti funkcióval ugyancsak összeegyeztethetetlen, politikai aktivista szerepkörben tetszelgő David Pressman-nél járt szívélyes látogatáson.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések