Ez orosz részről háborús ok lehetett volna. Ennek ellenére Harris vállalta volna, ha győz az elnökválasztáson.
Joe Biden amerikai elnök korábban mérlegelte Ukrajna meghívását a NATO-ba – írja a Bloomberg amerikai hírügynökség.
Végül Biden visszakozott, és nem szólította fel a szövetségeseket, hogy küldjenek meghívást.
Erre két oka volt. „A Biden-adminisztráció fontolgatta, hogy nyilvános felszólítást fogalmaz meg Ukrajna meghívására a NATO-ba, de végül úgy döntött, hogy mivel kicsi az esély a sikerre rövidtávon, visszakozik. Putyin szintén jelezte, hogy a NATO-tagság, amiről a szövetségesek a júliusi csúcstalálkozón azt nyilatkozták, hogy „elkerülhetetlen”, lényegében casus belli (háborús ok)” - írta a Bloomberg.
A meghívás elmaradásának következménye volt az, hogy Ukrajna végül egy sor kétoldalú védelmi megállapodást kötött nyugati országokkal.
A Le Monde még októberben írt arról, hogy a Biden-adminisztrációnak nincs kifogása Ukrajna meghívása ellen, és ha Kamala Harris győz, akkor a meghívást valószínűleg Kijev megkapja.
Magyarul: annak tudatában, hogy az oroszok szemében háborús ok Ukrajna NATO-csatlakozása, Harris és az amerikai demokraták meghívták volna az országot a Szövetségbe. Az érem másik oldala, hogy a NATO-tagok egy része nem támogatja Ukrajna felvételét (Szlovákián és Magyarországon kívül többen is).
0 Megjegyzések