Oroszország, az Egyesült Államok és Kína az elmúlt években új létesítményeket épített és új alagutakat ásott nukleáris kísérleti telephelyein.
Az Egyesült Államok úgynevezett szubkritikus nukleáris tesztek végrehajtását tervezi Nevadában, erről az amerikai Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hivatal (NNSA) számolt be.
A hivatal rámutatott, hogy a tesztek helyszínén egyedülálló berendezésekkel rendelkeznek a vonatkozó szubkritikus kísérletekhez. Ezek nem teljes értékű nukleáris tesztek, így nem sértik az egyezményt, amelyről Washington és Moszkva az 1990-es években állapodott meg – emlékeztet a Lenta orosz hírportál.
Hivatalos adatok szerint az Amerikai Egyesült Államok 1945–1992 között összesen 1054 nukleáris kísérleti robbantást hajtott végre; többségüket Nevadában és a Marshall-szigeteken. További teszteket Alaszka, Colorado, Mississippi, Nevada és Új-Mexikó államokban, illetve a Csendes- és az Atlanti-óceán légterében végeztek. 1992 óta az Amerikai Egyesült Államok nem hajtott végre nukleáris kísérleti robbantásokat, csak szubkritikus teszteket, amelyekben láncreakció nem indul el.
Emlékezetes, október elején Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes azt mondta, hogy amennyiben az Egyesült Államok újrakezdené a nukleáris kísérleteket, az Oroszországi Föderáció annak megfelelő válasszal reagál majd.
Azt is kommentálta, hogy Oroszország 2023 novemberében visszavonta az átfogó atomcsendszerződés ratifikálását, mivel „Moszkvának elfogyott a türelme”.
Oroszország, az Egyesült Államok és Kína az elmúlt években új létesítményeket épített és új alagutakat ásott nukleáris kísérleti telephelyein – derül ki a CNN által megszerzett műholdfelvételekből. A három üzem közül az egyiket Kína üzemelteti Hszincsiangban, egyet Oroszország egy északi-sarkvidéki szigetcsoporton, egyet pedig az Egyesült Államok a nevadai sivatagban.
Exclusive: Satellite images show increased activity at nuclear test sites in Russia, China and US https://t.co/NH508C4Cuq pic.twitter.com/B7bCFLzcpV
— CNN (@CNN) September 22, 2023
(MNO)
0 Megjegyzések