A világ egyik leggazdagabb emberének, Elon Musknak a számos projektje közül az egyik legnagyobb szabású a Starlink műholdhálózat.
Muskék jelenleg több mint hétezer kis méretű műholdat üzemeltetnek
a Starlink rendszerben, és ez a szám a jövőben akár 30 ezer fölé is nőhet. A Starlink műholdat internet- és mobilszolgáltatást nyújtanak az üzletfeleknek szerte az egész világon, a korábban ilyen szolgáltatásokat nélkülöző területek fölött is.
A Starlink technológiai
lehetőségei miatt a politika és hadviselés eszköze is. Az Egyesült
Államok védelmi minisztériuma már szerződött Muskékkal a Starlinkek
ügyében, és működik a Starshield is, ami a Starlink műholdak hadászati
célú felhasználását szolgálja.
A Starlink műholdak az ukrajnai háborúban is nagy szerepet játszanak,az ukrán infrastruktúra pusztulása nyomán Ukrajnában elterjedt a Starlink sugározta internet és mobil használata.
A Washington Post új cikke szerint viszont nem csak az ukránok, hanem az oroszok is használják Musk műholdrendszerét, méghozzá illegálisan. Az Oroszország elleni szankciók miatt ugyanis nem használhatják legálisan az oroszok a Starlinket, de a lap szerint kialakult egy a Starlinkre való kapcsolódást szolgáló fekete piac is, amin keresztül az oroszok hozzéférnek az eszközhöz.
A WP szerint Oroszországban szabadon árusítják a Starlink földi termináljait, kapcsolódási eszközeit, mintegy 1000 dollárért, ami nem sokkal drágább, mint más országokban. A terminálokhoz külföldi telefonszámokat és emailfiókokat kötnek be a blokkolás elkerülése érdekében. A lap cikke szerint nagyrészt így is ki lehetne szűrni a nem megfelelő használókat, de a frontvonalak közelében így is egymás közelében működnek az ellenfelek termináljai, és ott már nehéz a beazonosítás.
Az ukránok panaszai szerint Elon Musk nem tesz meg mindent, hogy az oroszokat blokkolják,kizárják a Starlink használatából. Egyes ukrán vélemények szerint Musk nem is igazán akarja megoldani a problémát, mert lehet, hogy szimpatizál az oroszokkal.
(Mandiner)
0 Megjegyzések