Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Orbán Balázs: A kormány felkészült arra a forgatókönyvre is, hogy a NATO és Oroszország között direkt konfrontáció valósul meg


A miniszterelnök politikai igazgatója szerint az energiaválság és a háborús infláció ellenére megvédik a családtámogatásokat, a rezsicsökkentést, a munkahelyeket, valamint a nyugdíjak reálértékét.

A kormány reális forgatókönyvnek tartja, hogy a NATO és Oroszország között direkt konfrontáció valósul meg – jelentette ki a Portfolio-nak adott interjújában Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, aki szerint Oroszország átállította gazdaságát háborús üzemmódba és az idő az ő oldalukon áll.

A politikus arról is beszélt, hogy a háború 7000 milliárd forinttal szűkítette a kormány költségvetési mozgásterét, de mint jelezte – ennek ellenére – Magyarország már tavaly teljesítette a védelmi kiadásokra vonatkozó NATO-elvárást. Mindezek mellett a beszélgetés során szóba kerültek az EU-források, a gazdasági kilátások, Donald Trump amerikai elnökjelölt, a blokkosodás, valamint az európai gazdaság esélyei.

Orbán Balázs szerint hétezer milliárd forinttal szűkítette a kormány költségvetését a háború, hisz ennyibe került az, hogy a 2022-es választási győzelem után vállalták, hogy

az energiaválság, az elszálló kamatok, a szankciós politika és a háborús infláció ellenére megvédik a családtámogatásokat, a rezsicsökkentést, a munkahelyeket, valamint a nyugdíjak reálértékét, illetve felgyorsítják a hadsereg modernizációját. 

A Portfolio felvetette, hogy a magyar kormánnyal szimpatizáló Donald Trump választási győzelme esetén már a GDP 3 százalékának megfelelő hadikiadást szeretne látni a NATO-tagállamoknál, miközben sok ország még a 2 százalékos elvárt szintet sem teljesíti. Orbán erre azt mondta: „Az uniós országok között tíz körül van azoknak a száma, akik teljesítik a 2%-os elvárást. Megítélésünk szerint az európai stratégiai autonómia hiánya pontosan erre vezethető vissza, vagyis hogy Európa nem képes önállóan megvédeni magát.”

Magyarország viszont már tavaly óta tagja ennek az elit klubnak. 

Az interjúban az EU-s források felfüggesztésének ügyére is rákérdeztek. Orbán azt mondta: „Abban bízunk, hogy az EP-választás után az új bizottsági felállás nyomán megszűnik a kettős mérce, illetve a Magyarországgal szembeni tulajdonképpeni pénzügyi szankciók, változik az EP-képviselők összetétele és továbbra is olyan ütemesen tud megtörténni a magyarországi források lehívása, mint azt az elmúlt időszakban tapasztaltuk.”

A miniszterelnök politikai igazgazója végül elmondta, hogy a kormány arra számít, hogy „az előttünk álló években stabil költségvetésünk lesz, oly módon, hogy közben források szabadulnak fel.” Ezeket a felszabaduló forrásokat pedig a kormány az eddig is fontosnak tartott prioritás szerint fogja elosztani, így ismét több pénz fog jutni a lakossági adócsökkentésre, illetve a gazdaságélénkítést szolgáló beruházások újraindítására.

(Mandiner)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések