Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Kína teszteli a következő generációs repülőgép-hordozót


A hadihajó szerdán indult első tengeri próbáira a Shanghai Jiangnan Hajógyárból.

Állami sajtóértesülések szerint a kínai haditengerészet szerdán megkezdte harmadik és legfejlettebb repülőgép-hordozójának tengeri kísérleteit. A tesztek a hadihajó üzembe helyezése előtti utolsó szakaszt jelentik.

80 000 tonnás vízkiszorításával a Fujian kiemelkedik a Népi Felszabadító Haditengerészet (PLAN) két aktív hordozója, a 66 000 tonnás Shandong és a 60 000 tonnás Liaoning mellett. Csak az amerikai haditengerészet üzemeltet nagyobb repülőgép-hordozókat, mint a Fujian.

A hajó teljes hosszúságú, lapos pilótafülkét tartalmaz fejlett katapult-indító rendszerrel a sugárhajtóművek számára, amely lehetővé teszi, hogy nagyobb és nehezebb repülőgépeket indítson, mint a Shandong és a Liaoning.

A végső tesztelés csaknem két évvel azután kezdődik, hogy a teljesen hazai tervezésű és gyártású repülőgép-hordozót 2022 júniusában először bemutatták, és a Dél-kínai-tengeren tapasztalható feszültség fokozódásának idején.

A kínai haditengerészet szerint a tengeri kísérletek célja az volt, hogy felmérjék „a hordozó meghajtó és elektromos energiarendszerének megbízhatóságát és stabilitását” . A hordozót a „legfontosabb katonai eszközök” közé sorolták, amelyet Peking fejleszt.

Elemzők szerint az, hogy a Fujian nagyobb lőszerterhelést szállító harci repülőgépeket tud távolabb indítani, nagyobb harci hatótávolságot biztosít a hordozónak, mint elődei a kínai flottában.

„Ezek a tengeri kísérletek jelentik az első jelentős lépést Kína azon képességének fejlesztésében, hogy tengeri alapú légierőt irányíthasson mély óceáni területekre” – mondta Carl Schuster a CNN-nek.

„A Fujian tengeri próbái fontos mérföldkövet jelentenek a hadsereg számára, ami jelzi a belépést a csúcskategóriás haditengerészetek kis klubjába” – erősítette meg John Bradford, a Külkapcsolatok Tanácsának nemzetközi ügyek munkatársa.

A repülőgép-hordozó várhatóan a jövő év végén vagy 2026-ban áll szolgálatba. Brian Hart, a China Power munkatársa szerint, amikor csatlakozik a PLAN-flottához, a Fujian „Kína növekvő tengeri hatalmának leglátványosabb szimbólumává válik” Projekt a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjában (CSIS).

Jelenleg Kína rendelkezik a világ legnagyobb haditengerészetével (mind a hajók számát, mind a teljes űrtartalmat tekintve), több mint 340 hadihajóval.

Hamarosan bejelentésre kerülhet a kínai flotta negyedik fuvarozója – jelentette ki Yuan Huazhi, a PLAN politikai biztosa márciusban a Global Times szerint.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések