Nincs is annál rosszabb, mint amikor a nyaraláson nem tudunk elmenni várost nézni vagy kirándulni, mert fáj, húzódik és görcsöl a lábunk. Tudnunk kell, hogy a lábfájdalom hátterében sok minden meghúzódhat. Lehet, hogy csak megerőltettük, vagy amiatt fáj, hogy újra elővettük a szobabiciklit és azonnal le akartunk tekerni több tíz kilométert. Sajnos azonban ahogy idősödünk, úgy egyre komolyabb betegségek, egészségi problémák is állhatnak a lábfájdalom hátterében.
Az egyik leggyakoribb panasz – és nemcsak az idősebb lakosság körében – az izomgörcs, amely napszaktól függetlenül, hosszabb séta során is jelentkezhet, de sokan panaszkodnak az éjszaka jelentkező izomgörcsre is.
Ha a lábgörcs edzés után vagy nyáron jelentkezik, akkor gyanakodhatunk dehidratációra, vagyis arra, hogy nem ittunk elegendő folyadékot a nap folyamán, ugyanis az izmok összehúzódásához és pihenéséhez nemcsak vízre, hanem elektrolitokra is szükség van. Ha a szervezet nem jut elegendő vízhez és ezzel együtt elektrolitokhoz, az befolyással lesz az izmokat szabályozó idegekre, ami az izmok rendellenes görcsét, illetve összehúzódását okozhatja.
Ha aktivitás közben érzünk fájdalmat a lábunkban, különösen a vádlinkban, az az ateroszklerózis, azaz az érszűkület egyik jele, tünete is lehet.
A lábakban kialakulhat perifériás artériás betegség vagy más néven PAD, amely több tünetet is magába foglal. A lábak színe megváltozik, sápadttá válik, sebek, fekélyek jelenhetnek meg rajta, illetve a bokákon mért pulzus sem megfelelő. Érelmeszesedés is kialakulhat, amelyet az erek, artériák szűkülete, megkeményedése okoz, ami elsősorban a koleszterin és zsírlerakódások miatt következik be.
Amennyiben valakinek a lábában nem megfelelő a véráramlás, úgy ez fokozza a szívbetegségek kialakulásának az esélyeit is. A betegség kockázatait tovább növeli, ha valaki dohányzik, magas a koleszterinszintje, cukorbetegségben szenved, illetve magas a vérnyomása.
Amennyiben más tüneteink jelentkeznek, például égő érzés és fájdalom a végtagokban, illetve zsibbadás és bizsergés, úgy ezek a cukorbetegség jelei, tünetei is lehetnek. Ezt nevezik diabéteszes neuropátiának is, mivel a tartósan magas vércukorszint idegkárosodást okozhat. A magas vércukorszint tehát nemcsak a kis ereket, de az idegeket is károsítja, így az agyba nem megfelelő jelek továbbítódnak.
Ha a láb megduzzad, az oka lehet vesebetegségnek, májbetegségnek, illetve szívbetegségnek is. Ha ezt tapasztaljuk, azonnal mentőt kell hívni, mert a láb duzzanatát egy elakadt vérrög is okozhatja, amely trombózist és halált is előidézhet.
Remek lábáztató receptek segíthetnek bennünket, amelyekkel nemcsak a láb duzzanata csökkenhet, hanem az izomfájdalmak is enyhülhetnek, és az elnehezült láb is sokkal kevésbé fog fájni. Ezek a lábáztatók csökkentik a gyulladást és a fájdalmat is. Csak annyi a dolgunk, hogy a hozzávalókat lábáztató vízben elkeverjük, 20 percig áztatjuk benne a lábunkat, majd szárazra töröljük azt.
Cédrusos lábáztató fájó és fáradt lábakhoz hozzávalói:
• fél csésze Epsom-só,
• negyed csésze szódabikarbóna,
• 30 csepp cédrusillóolaj.
Ecetes lábáztató gyulladt, duzzadt lábakra hozzávalói:
• 1 csésze Epsom-só,
• 2 csésze fehér ecet,
• 2 evőkanál zsályából elkészített tea.
Gyömbéres lábáztató hideg, fáradt lábakra hozzávalói:
• 2 gyömbérteafilterből készített 1 liter tea,
• 1 csésze szódabikarbóna,
• 15 csepp boróka-illóolaj
• 10 csepp gyömbérillóolaj.
0 Megjegyzések