Napjainkban nagyon sokan küzdenek alvási problémákkal. Ennek millió oka lehet, de mindenképpen orvosolnunk kell. Holisztikusan is megközelíthetjük ezt a problémát, de így is kell, hiszen minden mindennel összefügg. Ugyanis a holisztika egy olyan elmélet, amely szerint minden összefügg mindennel, azaz a testünk, az agyunk és a lelkünk is kapcsolatban áll egymással, és nem létezhetnek egymástól függetlenül.
A holisztikus gyógyítás pedig azt takarja, hogy nem egy szervet vagy betegséget kell gyógyítani, hanem voltaképpen az egész embert figyelembe veszi. Nem elegendő csak a betegségeket gyógyítani, központi figyelmet szentel az ember mentális állapotának, és figyelembe veszi a szociális kapcsolatait. Hiszen ha valaki az állandó magány vagy a szorongás miatt betegszik meg, akkor ez utóbbira létezik gyógyszer, létezik megoldás, de az alapprobléma nem lett megoldva.
Ilyen az alvás is. Hiába szedünk altatót, ezzel még az alapprobléma nem rendeződik, így előbb-utóbb nemcsak egy, hanem több betegségünk is lehet.
A holisztikus orvoslás abban tér el például a természetgyógyász általi gyógyítástól, hogy míg a természetgyógyász természetes gyógymódokat használ, hogy lehetővé tegye a test gyógyulását, addig egy holisztikus szakember a hagyományos orvoslást más gyógyászati és ellátási rendszerekkel együtt használja a holisztikus egészség elérése érdekében.
Tehát ha nem alszunk jól, akkor nem elegendő csak valamit szedni, inni, hogy megoldódjon a probléma, más eszközöket is be lehet vetni annak érdekében, hogy javuljon az alvásunk mennyisége és minősége.
Nagyon lényeges, hogy a hálószobánk tiszta és rendezett legyen, mert a testünk csakis ilyen környezetben tud pihenni és maximálisan kikapcsolni. A körülöttünk lévő káosz káoszt okoz az alvási ritmusunkban is.
Az alvási rutin kialakítása is fontos, hiszen ezzel is jelezzük a testünknek, hogy itt az ideje a lefekvésnek.
A meditáció csökkenti a szorongást és a stressz szintjét, ami pedig segíti az elmét a pihenésben. A meditációt segíti elő az esti zenehallgatás is, például aludhatunk a természet hangjaira.
Az aromaterápiát is kipróbálhatjuk a jobb alvás érdekében. Csepegtessünk néhány csepp levendula-illóolajat a fürdővizünkbe, hogy éjszakánként pihentetőbb legyen az alvásunk.
A sólámpa segíthet megőrizni a test természetes cirkadián ritmusát, ezen kívül olyan ionokat bocsájt ki a környezetbe, amelyek a pihentető alvási légkört ösztönzik.
Lefekvés előtt ihatunk nyugtató hatású gyógyteákat, például kamillateát, illetve fogyasszunk magnéziumot, amellyel kapcsolatban bebizonyosodott, hogy aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert, ami az elmét és a testet is megnyugtatja.
A gyógynövények is segíthetnek a jobb alvási minták kialakításában, például a levendula nyugtató hatása is hozzájárulhat a jobb alváshoz. Tanulmányok szerint a levendula ellazítja az idegeket, csökkenti a szorongás szintjét és stabilizálja a hangulati rendellenességeket. A csökkent stressz, szorongás és a pozitív hangulat elősegíti a nappali ébrenlétet és a tartósabb éjszakai alvást.
A kamilla is nyugtató hatásairól ismert. Csökkenti a szorongást, megnyugtatja az idegeket, és enyhíti az álmatlanságot is.
A komlóvirág metilbutenolt tartalmaz. Ez egy olyan vegyi anyag, amely fokozza az alvást. A komlót az álmatlanság hatékony terápiás gyógynövényeként tartják számon. Fogyaszthatjuk teaként, de a komlóval tömött párna is segíthet a jobb alvási minta kialakításában.
0 Megjegyzések