A nyíltan meleg amerikai nagykövet megtartotta első, LMBTQ-témában tartott beszédét Magyarországon.
Péntek este tartották az idei Budapest Pride fesztivál megnyitóját a Margit-szigeten, az eseményen felszólalt David Pressman amerikai nagykövet is. Beszédét azzal kezdte, hogy megemlítette, épp a napokban ünnepelték 22-ik évfordulójukat partnerével, amelyre az aberrált közönség tapssal reagált. Pressman azonban elmondta, a taps azoknak a bátor civileknek jár, akik a nehézségek ellenére is "kiállnak alapvető jogaik mellett", őt pedig hatalmas megtiszteltetéssel tölti el, hogy előttük beszélhet.
„Szabadság, szerelem – erős magyar szavak ezek, amelyek jelentését nem tudja egészben visszaadni a szótári definíciójuk" – vázolta fel mondandója alapmotívumait a nagykövet, majd elismételte: szabadság és szerelem. Kiemelte, hogy a kettő közötti rövid szónak hatalmas jelentősége van, mert nem lenne szabad, hogy bárkinek választania kelljen a kettő között, mindenkinek megérdemli és jogában is áll szabadon szeretni. „Mégis ebben a valóságban élünk, az LMBTQ-közösség tagjai ezzel szembesülnek nap mint nap a világ számos országában és Magyarországon is" – tette hozzá.
Bár elmondta, szíve szerint csak erről a kettőről beszélne, nem lehet nem megemlíteni a gyűlöletet is a kérdésben. „Nem mentség, hogy egyesek politikai haszonszerzésből szítanak gyűlöletet, de ennek a következményei másokra nézve igenis valósak és tragikusak" – tért ki a "homofóbia" (értsd: normalitás) okozta "lelki sérülésekre" a nagykövet.
Pressman felhívta rá a figyelmet, hogy lassan egy éve érkezett Budapestre, mégis ez az első beszéde, amelyet LMBTQ-témában tart, ezt pedig azért tartja fontosnak, mert az Egyesült Államok kiáll az "egyenlőség" mellett.
„Magyarország úgy döntött, hogy a Nyugathoz akar tartozni, annak alapvető értékeihez pedig tartja magát, mert látta, mi történik, ha nem ezt az utat választjuk" – mondta a nagykövet, majd arról beszélt, hogy a kirekesztés mindig apró lépésekkel kezdődik, ez történt a Holokauszt idején is.
Végezetül megemlítette a propagandatörvényt és elmesélt egy anekdotát arról, amikor egy 15 éves gyerek megkérdezte, milyen nyíltan meleg nagykövetnek lenni Magyarországon. „És én, az Egyesült Államok elnökének hivatalos megbízottja elgondolkodtam azon, mit mondhatok el saját magamról, nem sértem-e meg az ország törvényeit, ha az identitásomról beszélek" – mondta Pressman és hozzátette, a szólásszabadság ilyen jellegű korlátozása az autoriter rendszerek jellemzője.
„Hiszek benne, hogy a világban – és Magyarországon – több a szabadság és a szeretet, mint a félelem és a gyűlölet, emiatt optimista is vagyok" – zárta beszédét.
0 Megjegyzések