A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

A stressz és a gyomorfekély – van közöttük kapcsolat?

Sajnos stresszes világban élünk. Szinte nincs is olyan nap az ember életében, amikor nem aggódik valami miatt. Napjainkban még a gyerekek is stresszes életet élnek, hiszen az iskolákban is magasak a követelmények. A dolgozó, munkaképes emberek a munkahelyi stressz miatt érzik kellemetlenül magukat, míg a nyugdíjas személyeket a megélhetési problémák és a magány tesz stresszessé. Egyszóval mindenki idegeskedik valami miatt, még ha nem is folyamatosan, egyfolytában.

Pedig a stressz nagyon nem tesz jót az egészségnek, hiszen ma már kutatási eredmények is azt igazolják, hogy nagyon sokféle betegség kialakulásáért okolható, többek között gyomorfekélyt is előidézhet. Mutatjuk is, hogy milyen kapcsolat áll fenn a stressz és a gyomorfekély között.

A stressz nemcsak a gyomorfekély kialakulásában játszhat szerepet, hanem oka lehet a magas vérnyomásnak, a depressziónak és még a nagyfokú fáradtságnak is.

A gyomorfekélyt okozhatja még a Helicobacter pylori nevű baktérium, amely fertőzést vált ki a gyomorban, illetve léteznek olyan nemszteroid fájdalomcsillapító gyógyszerek, amelyek szintén előidézői lehetnek ennek a betegségnek.

A kutatások azt mutatják, hogy a túl sok stressz fekélyeket okoz a gyomorban és ez gyomorfekély kialakulásához is vezethet. Azok az emberek, akik gyomorbetegséggel, pontosabban gyomorfekéllyel küzdenek, gyakran számolnak be arról, hogy túl stresszes az életük, túl sokat idegeskednek. Ennek az a magyarázata, hogy stresszes helyzetben a szervezet több gyomorsavat termel, amely viszont irritálja a gyomrot, fájdalmat okozva. Ha ez a probléma állandósul, akkor ennek következménye lesz a gyomorfekély.

A fájdalomcsillapító gyógyszerek visszafogják a prosztaglandin nevű hormon termelődését, ami csökkenti a gyomornyálkahártya vastagságát, ez pedig tovább rontja a szervezetnek azt a képességét, amely enyhíthetné a gyomornyálkahártya károsodásának mértékét, esélyét.

A gyomorfekély tünetei közé sorolható tehát a nagyfokú gyomorégés, a hányinger, a hányás és a has puffadása, illetve a gyomorban érzett fájdalom.

A gyomorfekély gyógyítható, mégpedig a gyomorban tanyázó baktériumok elpusztításával, illetve ha kerüljük azokat a dolgokat, amelyek tovább irritálják a gyomrot, például gyógyszerek, alkohol, dohányzás.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések