Vlagyimir Putyin szombaton írta alá azt a rendeletet, ami alapján Oroszország és az orosz vállalatok rubelben fizethetnek majd a külföldi hitelezőknek, hogy így akadályozzák meg a fizetésképtelenséget, amíg a tőkekontroll érvényben marad, írja a Bloomberg.
A rendelet átmeneti szabályokat állapít meg az állam és a vállalati adósok számára, amelyek szerint az Oroszországgal, annak vállalataival és állampolgáraival szemben ellenséges tevékenységet folytató országok hitelezőinek fizethetnek. A kormány két napon belül összeállítja ezeknek az országoknak a listáját.
A külföldi valutában denominált orosz vállalati kötvények árfolyama az elmúlt napokban zuhant, mivel a befektetők beárazták az országgal szemben az ukrajnai invázió nyomán bevezetett szankciók hatását. Az orosz kormány a szankciókra válaszul drasztikusan csökkentette a külföldi valutához való hozzáférést, ami korlátozhatja a kötvénytulajdonosok kamat- és tőkefizetési képességét.
Vasárnap egy külön bejelentésben az orosz központi bank közölte, hogy átmenetileg enyhíti az orosz hitelezőkre vonatkozó jelentéstételi kötelezettségeket, hogy megvédje őket a szankciók nyomásától. A kereskedelmi bankoknak többé nem kell közzétenniük havi elszámolásaikat a honlapjukon, bár továbbra is be kell nyújtaniuk azokat a központi banknak, és ezt követően nyilvánosságra hozhatják azokat a partnerek számára – közölte a szabályozó hatóság.
A külföldön tartott adósságok kiszolgálásáról szóló szombati rendelet szerint a kifizetések akkor tekinthetők teljesítettnek, ha azokat rubelben, a központi bank hivatalos árfolyamán teljesítik.
Az adósok kérhetik, hogy egy orosz bank hozzon létre egy speciális “C” rubelszámlát a külföldi hitelezők nevére az elszámoláshoz, míg a helyi hitelezőknek orosz letétkezelőkön keresztül fizetnek. A szabály a havi 10 millió rubel feletti összegekre vonatkozik.
Március 2-án Oroszország 11,2 milliárd rubel kamatot fizetett ki 339 milliárd rubelnyi, 2024 februárjában lejáró kötvényre. Míg az orosz Nemzeti Elszámolóház megkapta a pénzt, a külföldi kötvénytulajdonosok nem kaptak kifizetést, mert a központi bank elrendelte a külföldi kifizetések megtiltását. Ez vitát váltott ki arról, hogy ez nemteljesítésnek minősül-e vagy sem.
Míg néhány külföldi orosz államkötvény rubelben történő kifizetést tesz lehetővé, az új intézkedés még mindig problémát jelenthet a hitelkockázati csereügyletek tulajdonosai számára, amelyeket biztosításként használnak fizetésképtelenség esetén.
Többek között a Rosneft és a Gazprom kötvénykifizetése is várható a napokban, előbbinek 2 milliárd dolláros kötvénye vasárnap jár le, a Gazprom 1,3 milliárd dolláros kötvénye pedig hétfőn esedékes.
Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek
0 Megjegyzések