Amikor az egészséges étrend kerül szóba, akkor mindenki a zöldségek és a gyümölcsök fogyasztására gondol. A növényi alapú táplálékok valóban szerves részét képezik a helyes táplálkozásnak, de ahhoz, hogy minden alapvető tápanyaghoz hozzájusson a szervezetünk, kiegyensúlyozott és változatos étrendre van szükség.
Azoknál, akik szigorúan csak növényi alapú étrenden élnek, nem biztosított a megfelelő tápanyagbevitel, ugyanis csak és kizárólag a növények útján nem lehetséges minden vitamint és ásványi anyagot bevinni a szervezetünkbe.
Például a B12-vitamin természetes formájában kizárólag állati forrásokból, például húsból, halból, tejtermékekből és tojásból nyerhető ki. Éppen ezért a vegetáriánusok és a vegánok nagyobb kockázatnak vannak kitéve, ugyanis hiányt szenvedhetnek ebből a vitaminból.
Ahogy idősödünk, egyre nagyobb valószínűséggel leszünk B12-vitamin-hiányosak, hiszen jelentősen lecsökken ennek a vitaminnak a felszívódási képessége. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy a vegánok nagy százalékánál egyáltalán nem optimális ennek a vitaminnak a szintje. Tanulmányok arról is beszámoltak, hogy főként az idősebb embereknél neurológiai problémákat okozhat ennek a vitaminnak a hiánya.
A B12-vitaminnak van egy másik elnevezése: energiavitamin. Nem véletlen, hiszen kiemelkedő szerepe van az energiatermelésben, de a vörösvértestek képződésében, az idegrendszer fejlődésében, illetve a DNS-szintézis szempontjából is nagy a jelentősége.
Ez a vitamin növelheti az energiát és az állóképességet, javíthatja a hangulatot, fokozhatja a koncentrációt és még az immunrendszert is erősítheti.
Ennek a vitaminnak a hiánya nagyon sok egészségügyi problémát okozhat. Ha alacsony a szintje a szervezetünkben, akkor zsibbadás, fáradtság, idegrendszeri károsodás és vérszegénység is kialakulhat. De közrejászthat a homociszteinszint növekedésében is, ami oka lehet a szívbetegség és a stroke kialakulásának, hiszen ilyenkor elzáródás is kialakulhat az artériákban.
A B12-vitamin hiánya egyéb problémákat is generálhat, mint például hangulati zavarok, depresszió, ingerlékenység, memóriavesztés, kognitív hanyatlás, illetve Alzheimer-kór. A legtöbb esetben azonban megfelelő pótlással visszafordíthatók a negatív következmények.
0 Megjegyzések