Imádták a hölgyek a legendás színészt. Básti Lajos 1977-ben ezen a napon, június 1-jén aludt el örökre.
Berger Lajos néven született Keszthelyen még 1911-ben. Az apja rövidáru kereskedő volt, ám csupán 16 éves volt a későbbi ismert színész, mikor az apja elhagyta a családot. Rá maradt minden, a bolt, később pedig a súlyosan beteg édesanyja ápolása. A II. világháború előtt a zsidótörvények miatt nem léphetett színpadra, s bár Londonba hívták, végül rövid időn belül hazatért. Úgy is, hogy tudta, az élete is veszélybe kerül. Többször is munkaszolgálatra rendelték, de túlélte a borzalmakat, 1944-ben például megszökött az ukrajnai munkaszolgálatról és egy Bódy László nevű virágkertész papírjaival a józsefvárosi pályaudvaron dolgozott szenesemberként.
Básti Lajos 1949-ben, 38 évesen vette el feleségül a csupán 19 éves, meseszép kezdő színésznőt, Ferrari Violettát. Öt év múlva elváltak, Ferrari pedig a levert forradalom után külföldre távozott.
Második házasság
Básti második házasságra már tartósnak bizonyult, pedig itt is nagy volt a korkülönbség, a színésznő Zolnay Zsuzsa 21 évvel volt fiatalabb nála mikor kimondták a boldogító igent. A házasság Básti Lajos haláláig kitartott, s bár a felesége ekkor 45 éves volt, soha többé nem házasodott meg. Két gyermekük született, Básti Juli híres színművész lett, a fiúk, Básti Mihály ellenben civil pályára került.
Halálos betegen is játszott
Básti Lajos mindig adott a megjelenésére, elegáns volt és fegyelmezett. 1976-ban, csupán 65 éves korában diagnosztizálták nála a tüdőrákot. Dacolt a betegséggel és tovább játszott. Így alakította zseniálisan az Abigélben a szigorú iskolaigazgató, Torma Gedeon szerepét. A forgatás alatt már nagyon rosszul érezte magát, ezért fordulhatott elő, hogy a filmben az egyik tanárt alakító Balázsovits Lajos többször is azt mondja Básti távollétében, hogy az igazgató úr azt üzeni… A jelenetekben ekkor ugyanis már nem tudott részt venni. Öt hónappal a halála előtt még bízott a visszatérésben, ám már nem adatott meg neki. 1977-ben ezen a napon hunyt el.
(Még több érdekesség a múltból az Újságmúzeum oldalán.)
0 Megjegyzések