A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Üzemel az új magyar-szlovák összeköttetés


Több évtizedes előkészítés után április 5-én átadták a kereskedelmi forgalomnak a Magyarország és a Szlovák Köztársaság villamosenergia-rendszereit összekötő új, négyszáz kV-os határkeresztező távvezetékeket. A megvalósításra vonatkozó tárgyalások több mint tíz éve indultak újra az észak-kelet magyarországi Sajóivánka–Rimaszombat (Rimavská Sobota) összeköttetést kibővítve két négyszáz kV-os nyugat-magyarországi összeköttetés létrehozásával, Gönyű–Bős (Gabcikovo) és Gönyű- Nagygyőröd (Veľký Ďur) között.


A két ország egyazon projekt két elemeként kezelte a két észak-dél irányú távvezeték hálózatának összekötését, amelyek növelik az érintett térségek villamosenergia-ellátásbiztonságát.

👉 Nemcsak a magyar és a szlovák, hanem az egész európai villamosenergia-rendszer üzembiztonságához és a villamosenergia-piacok integrációjához is nagymértékben hozzájárulnak.


A vezetékek szerepeltek az EU PCI, vagyis közösségi érdekű projekteket tartalmazó listáján, és a beruházások finanszírozása is részben közösségi forrásból történt.

A Gönyű és az országhatár közötti, 1750 méteres vezetékszakasz 4,2 milliárd, a Sajóivánka és az országhatár közötti, 23,2 kilométeres szakasz 8,8 milliárd forintba került, mindkét esetben szükség volt az adott alállomások fejlesztésére is. Az összekapcsolt európai villamosenergia-rendszerben – a piacösszekapcsolás, a megújuló energiaforrások rendszerbe integrálása és az elosztott villamosenergia-termelés következtében – az átviteli rendszerek közötti villamosenergia-forgalom növekszik, így az új határkeresztező vezetékek nagymértékben csökkentik majd a kritikus terheltség kockázatát Szlovákia és Magyarország közös határmetszékén.

Üzembehelyezésük sikerét a közép-európai régió összekapcsolt átviteli rendszerében ezen szűk keresztmetszet kezelését elősegítő megoldások több mint húsz éven át tartó kutatása és tervezése előzte meg, így a vezetékek átadása jelentős mérföldkőnek tekinthető nemcsak Szlovákia és Magyarország, hanem egész Európa számára.

– Az új szlovák-magyar összeköttetéseink, Nyugat-Magyarországon Gönyűnél, és a keleti határszélen Sajóivánkánál nemcsak a magyarországi villamosenergia-rendszer egyensúlya szempontjából fontosak. A bővülő nemzetközi összeköttetések a legforgalmasabb észak-déli áramlási útvonalon biztosítják az egységes európai villamosenergia-rendszer egyensúlyát, másrészt hazánk számára az
észak-kelet magyarországi régió hosszútávú ellátásbiztonságát. A következő évtizedek még inkább az együttműködésről szólnak majd, nemcsak az országhatárokon belül, de az egyes nemzeti átviteli rendszerirányítók, nemzeti rendszerek között. A húsz éves tervezés utáni sikeres projektzárás egy élhetőbb (környezeti, gazdasági, társadalmi szempontból is fenntartható) jövőt céloz – hangsúlyozta
Biczók András, a Mavir ZRt. elnök-vezérigazgatója.

– A Szlovákia területén összesen 46 km hosszúságú új 400 kV-os vezetékek átviteli kapacitása jelentős mértékben tehermentesíti majd a szlovák és a magyar átviteli rendszer túlterhelt határmetszékét. Ezen felül a most üzembe helyezett átviteli rendszerelemeknek köszönhetően lehetőség nyílik újabb megújuló energiaforrások rendszerbe kapcsolására és a mohi atomerőmű megbízható exportjának növelésére – világította meg a beruházás jelentőségét Peter Dovhun, a SEPS igazgatótanácsának elnöke és vezérigazgatója.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések