A George Floyd meggyilkolásával vádolt rendőrtiszt bírósági perének apropóján visszatértek a Black Lives Matter-tüntetők Minneapolis utcáira, a helyi bíróság azonban végül a tárgyalás elnapolása mellett döntött. A színesbőrűek ellen irányuló rendőri brutalitás szimbolikus ügyévé vált rendőrper esküdtszékének kiválasztása így előreláthatóan csak kedden veszi kezdetét.
Amerika történelmének egyik legfontosabb rendőrpereként kezeli a sajtó azt a tárgyalássorozatot, amelyben másodfokú gyilkosság és másodfokú emberölés vádjával kell szembenéznie az őrizetbevétel közben George Floyd halálát okozó rendőrnek, Derek Chauvinnak. A fekete férfi tavaly május 25-én a minnesotai Minneapolisban bekövetkezett halála az Egyesült Államok nagyvárosaira és a nyugati világra kiterjedő rasszizmusellenes tüntetéshullámot indított el, amelynek az élére a 2013-ban létrejött Black Lives Matter (BLM) állt.
A tárgyalásoknak hivatalosan ma kellett volna kezdődniük, a bíróság azonban az elhalasztás mellett döntött – tudatta a Reuters hírügynökség. Ezzel az esküdtszék kiválasztási folyamatának kezdete csúszott el – legalább – egy nappal, az ügyben illetékes bíró pedig a késleltetést azzal indokolta, hogy a fellebbviteli bíróság döntésére vár, amelynek értelmében akár egy új vádpontban vonhatják felelősségre Chauvint: a fellebbviteli bíróság halált okozó testi sértésről szándékos emberölésre változtattatná a vádat, az ugyanakkor nem valószínű, hogy ez a döntés keddig megszületik.
👉 Ebben az esetben a rendőrtiszt akár 25 évnyi letöltendő börtönbüntetést is kaphat.
Minneapolis prosecutors seek delay in Derek Chauvin's trial for killing George Floyd while Minnesota Supreme Court considers whether or not a 3rd-degree murder charge should be part of trial, along with 2nd-degree charge.@jbarrchicago reportshttps://t.co/RD83gddnXQ via @WSJ
— Eric Davis (@EricDavisMiddVT) March 8, 2021
A The New York Times című amerikai lap közben azt írta: az első kihívás, amellyel a gyilkossági pert levezényelő minneapolisi bíróságnak szembe kell néznie, az egy 12 fős, pártatlan esküdtszék felállítása, amelynek kapcsán végül úgy döntöttek, legalább egy nappal elhalasztják a kiválasztási folyamatot.
👉 Más sajtóorgánumok szerint egyébként ez akár három hétig is eltarthat, mivel az ügyészek és a védőügyvédek egyaránt igyekeznek kiszűrni a valamelyik oldal felé esetlegesen elfogult embereket.
A potenciális jelölteknek első körben egy 14 oldalas kérdőívet kell kitölteniük, amelyben egyebek mellett olyan kérdésekre kell válaszolniuk, hogy megnézték-e azt az egész világot bejárt videót, amelynek tanúsága szerint a vádlott – fehér bőrű – rendőr 8 perc 46 másodpercen át térdelt a fegyvertelen George Floyd nyakán, miközben a fekete férfi azt ismételgeti a rendőrnek, hogy nem kap levegőt, de az egyenruhás nem engedett. Emellett a kérdőív kitér a jelöltek iskolai végzettségére, esetleges harcművészeti ismereteikre, kedvenc podcastjeikre, végül pedig egy esszében össze kell foglalniuk minden olyan információt, amit George Floyd halálával kapcsolatban hallottak, illetve fontosnak tartottak.
After George Floyd’s death sent shock waves across the world, prosecutors and defense attorneys face a seemingly insurmountable task in the trial of the officer charged with killing him: choosing an impartial jury. Read more from @StarTribune.https://t.co/XHAHLI3tCv
— FRONTLINE (@frontlinepbs) March 8, 2021
A tárgyalás kezdete előtt egyébként a BLM-tüntetők is visszatértek az utcákra: Minneapolisban már szombat óta kisebb megmozdulások vannak a bíróság épülete előtt, tüntetők egy csoportja pedig még Tim Walz kormányzó házát is felkereste.
A CBS hírtelevízió portálja azt írta: a tárgyalás várhatóan április közepéig vagy végéig eltarthat, amennyiben azonban Chauvint bűnösnek találják, az ítélethirdetésre majd egy későbbi időpontban kerül sor, a rendőrtisztnek pedig joga lesz fellebbezni az ítélet ellen.
Az egymillió dolláros óvadék fejében szabadlábon védekező rendőr egyébként nem ismeri el bűnösségét. Ahhoz, hogy Chauvint a másodfokú gyilkosság vádjában bűnösnek találják, az ügyészeknek minden kétséget kizáróan bizonyítaniuk kell, hogy a rendőrtiszt okozta az egyébként a videofelvételek tanúsága szerint zavart állapotban lévő Floyd halálát, azt ugyanakkor nem kell bizonyítaniuk, hogy Chauvin mindezt szándékosan tette. Ahhoz, hogy a másodfokú emberölés vádjában is elmarasztaló ítélet szülessen a rendőrrel szemben, az ügyészeknek minden kétséget kizáróan bizonyítaniuk kell, hogy Chauvin „vétkes gondatlanságból” okozta Floyd halálát, vagyis a férfi nyakán való térdepeléssel észszerűtlen kockázatot vállalt, és tudatosan kockáztatta a halál vagy a súlyos károkozás lehetőségét.
A George Floyd igazoltatásában részt vevő másik három rendőrt, J. Alexander Kuenget, Thomas Lanet és Tou Thaót bűnpártolással vádolják, az ő tárgyalásukra augusztus 23-án kerül sor.
0 Megjegyzések