Két nyomozó megölésének szándékával ment az Egri Rendőrkapitányságra tavaly márciusban az a 44 éves férfi, aki ellen vádat emelt a Heves Megyei Főügyészség, s akit az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben (IMEI) kezelnek. A nem mindennapi ügyben kedden tartottak előkészítő ülést az Egri Törvényszéken.
Kétrendbeli emberölés előkészülete, súlyos testi sértés és felfegyverkezve elkövetett garázdaság bűntette miatt emelt vádat a megyei főügyészség F. G.-vel szemben – amint arról tavaly decemberben a Heol beszámolt.
A vádirat azt tartalmazza, hogy az Egerhez közeli településen lakó férfi – vallomása szerint – ellenszenvesnek tartotta a rendőröket, mert azoknak „gumibotjuk van, amivel keménykedhetnek”. Az volt a téveszméje, hogy két rendőr ártani akar neki, ezért megöli őket.
Tavaly március 5-én otthon a hátizsákjába rejtett egy 78 centis nyelű baltát, azzal felszállt az Egerbe tartó buszra. A városban délelőtt megjelent az Egri Rendőrkapitányság Klapka utcai kapujánál, ahol J. A. és P. T. fegyveres biztonsági őrök teljesítettek épp szolgálatot.
F. G. elővette a favágó szerszámot, azt fenyegetően betolta a portásfülke nyitott ablakán át az egyik őr irányába. A bent lévők igyekeztek közös erővel elvenni tőle, de a terhelt ellenállt. Végül a beavatkozó rendőrök és civilek közreműködésével földre vitték és elfogták a támadót. A dulakodás közben J. A. sértett bokája eltört.
A nyomozás során a bíróság – ügyészi indítványra – elrendelte F. G. előzetes kényszergyógykezelését, ami a személyi szabadságot is érintő egyik legsúlyosabb kényszerintézkedés. A férfit ugyanis a tette előtt egy hónappal az Egri Járásbíróság cselekvőképességet teljesen korlátozó gondnokság alá helyezte. Megállapította, hogy F. G. közepes fokú gyengeelméjűségben, epilepszia betegségben, paranoid gondolkodás zavarban szenved. Ezek miatt kiszámíthatatlan, váratlan reakciókat produkál mérlegelés nélkül. A kóros elmeállapota miatt képtelen volt tette társadalomra veszélyes következményeinek a felismerésére. Esetében hasonló bűntény ismételt elkövetése nem zárható ki. A főügyészség, a törvényi előírásban foglaltakhoz híven, a terhelt felmentésére tett indítványt azzal, hogy a bíróság rendelje el a kényszergyógykezelését, emellett kobozza el az erőszakos bűncselekmények elkövetésekor eszközül használt baltát.
– Az előkészítő ülést a bíróság távmeghallgatás keretében tartotta meg kedden – tudatta portálunkkal Hoszné dr. Nagy Tímea törvényszéki sajtószóvivő. – Az elektronikus hírközlő hálózat útján jelen lévő vádlott a vádirat ismertetését és a figyelmeztetéseket követően úgy nyilatkozott, hogy megértette a vádat. Tagadta a büntetőjogi felelősségét. Az előkészítő ülésen megjelent sértett polgári jogi igényt nem terjesztett elő. A bíróság az ügyet tárgyalásra utalta, azt júniusban tartja majd. Akkor bizonyítást folytat le, kihallgatja a vádlottat és több tanút is.
Az ölés előkészülete is büntetendő
A jelenleg hatályban lévő Büntető törvénykönyv 160. szakasza rendelkezik a legsúlyosabban számító élet elleni bűntény, az emberölés szabályozásával. Az említett paragrafus első bekezdése értelmében, aki mást megöl, az vonható-e deliktumért felelősségre. Alapesetben öttől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés-büntetés szabható ki jogerős ítéletben a tettes ellen. A második bekezdés arról szól, hogy tizenegy minősített esetében a szankcióval tíztől húsz évig, illetve akár életfogytig is rács mögé küldhető az elkövető. A harmadik bekezdés szerint, aki emberölésre irányuló előkészületet követ el, az egytől öt évig kerülhet a cselekedetéért fegyintézetbe. Ügyünkben az alapeset szerinti megítélés lenne várható, ha a vádlott kóros elmeállapota miatt képes lenne tette következményeinek felismerésére.
0 Megjegyzések