Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Nem kell mostantól szigorú OGYÉI vizsgálat, hogy koronavírus-vakcinát engedélyezzenek


Egy frissen megjelent kormányrendeletből kiderült, hogy mostantól nem szükséges vizsgálat olyan gyógyszerek engedélyezésére, amelyeket az Európai Gazdasági Térség országaiban és az Egyesült Királyságban engedélyeztek – szúrta ki a Telex.


Mint arról mi magunk is beszámoltunk, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón megerősítette, a közeljövőben változni fognak a vakcinák engedélyezésére vonatkozó szabályok. Akkor a miniszter csak annyit mondott, hogy minden olyan vakcina megkaphatja a vészhelyzeti engedélyt, amelyet már legalább egymillió embernek beadtak világszerte.

Ezt a kijelentést pedig most kormányrendelet formájában is megtestesülni, ugyanis a legújabb Magyar Közlönyben megjelent 19/2021. kormányrendelet erről is tartalmaz jogszabályokat. Mint a Telex is megjegyzi, ez inkább a 488/2020. kormányrendelet módosítása, amely alapján például az AstraZeneca oltóanyagát is jóváhagyták.

A korábbi jogszabályban ugyanis megengedték, hogy amennyiben az Egyesült Királyságban már vizsgálatok alapján jóváhagyta a gyógyszerügyi hatóság az oltóanyagot, akkor az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) vizsgálat nélkül is engedélyezheti.

A módosított kormányrendelet kibővítette ezt a kört, amikor a magyarországi jóváhagyásnál meg lehet kerülni az OGYÉI vizsgálatát. A rendelet értelmében ugyanis a kormány most már bármilyen gyógyszert vagy vakcinát engedélyeztethet, ami:

👉 az Európai Gazdasági Térség országaiban,
👉 vagy az Egyesült Királyságban engedélyezett,
👉 esetleg legalább három országban alkalmazzák, és ebből a háromból legalább az egyik európai uniós tagállam vagy tagjelölt,
👉 és a szert már legalább egymillió emberen használták már.

A jogszabály magyarázataként érdemes megjegyezni, hogy a tagjelölt országok közé tartozik többek között Albánia, Észak-Macedónia, Montenegró, Szerbia és Törökország is, így az ott engedélyezett és használt vakcinákat is engedélyezheti a magyar gyógyszerügyi hatóság, és nem szükséges az Európai Gyógyszerhatóság engedélye.

A Telex szerint ez elsősorban a kínai vakcináknak, főként a Sinopharm-nak könnyíti meg az engedélyeztetési eljárást, amelyből már korábban jelezték a kormány tagjai, hogy Magyarország jelentősebb mennyiség rendelésére készül. Minden vakcina, amely megfelel a jogszabály négy kritériuma valamelyikének, gyorsabban fog engedélyt kapni hazánkban.

Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések