A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Miért és hogyan hizlal, ha kihagyod a reggelit? A diéta sokszor ezért jár súlygyarapodással


Az anyagcsere megfelelő működéséhez napi többszöri étkezés szükséges.


Sokan úgy gondolják, ha kihagynak egy étkezést, például a reggelit, azzal könnyebben mennek majd le a pluszkilók, hiszen ezáltal rengeteg felesleges kalóriától megszabadulnak, ami a zsírraktárak csappanásához vezethet. Pedig a reggeli nemcsak az egészséges táplálkozás szempontjából fontos, de a fogyást is segíti.

Az anyagcsere megfelelő működéséhez napi többszöri étkezés szükséges. A legjobb, ha három helyett napi öt alkalomra osztod el a kalóriabevitelt, így nem csak egyensúlyban tartod a vércukorszintet, de elkerülöd, hogy az evést önmagad megjutalmazásaként használd, és túledd magad.

A reggeli kihagyása az egész napi étkezésre rányomja a bélyeget, a leesett vércukorszint amellett, hogy rosszulléttel, émelygéssel társul, a hirtelen és intenzíven rád törő farkaséhség miatt sokkal többet szeretnél enni, mint amennyire valójában szükséged van.

A ghrelin a gyomorban termelődő hormonok egyike, és fő funkciója az éhségérzet kiváltása, valamint az energia zsírszövetben való raktározása. Az étkezés kihagyása esetén a ghrelin folyamatosan üzenetet küld az agynak, és olyan sóvárgás törhet rád, hogy legszívesebben a hűtőt is felfalnád.

Az egészséges fogásokból álló napi étkezések rengeteg tápanyaggal és vitaminokkal látják el a szervezetet, amiknek a fizikai aktivitásban és a stresszkezelésben is nagy szerepük van. A reggeli kihagyásával nehezebben birkózol meg a napi feladataiddal, emiatt ingerlékenyebb leszel, stressz hatására a test egyre több energiát raktároz el zsír formájában a has és derék körül, ami lelassult anyagcserét, hízást von maga után. Kutatások azt is kimutatták, hogy azoknál az embereknél, akik kihagyják a reggelit, a vitaminok és ásványi anyagok napi ajánlott bevitele nem éri el a szükséges mennyiség kétharmadát.


Egy amerikai tanulmány öt év alatt 50 000 ember egészségügyi adatait elemezte. A kutatók azt találták, hogy azok, akiknek a reggeli jelentette a nap legkiadósabb étkezését, alacsonyabb testtömegindexszel rendelkeztek, mint azok, akik ebédre vagy vacsorára fogyasztották el a napi étkezéseik 20-30%-át. A tudósok azzal érveltek, hogy a gondosan megválogatott reggeli elősegíti a jóllakottságot, csökkenti a napi kalóriabevitelt, javítja az inzulinérzékenységet, valamint az étrend minőségét, mivel a korán elfogyasztott ételek gyakran több rostot és tápanyagot tartalmaznak.

Egy másik kutatásban 52 túlsúlyos nő vett részt egy 12 hetes súlycsökkentő program keretén belül. Az alanyok egyik része reggelizett, a másik nem. Kiderült, hogy akik korán ettek, azoknak a napi rutinjuk is átalakult, ennek köszönhetően pedig átlagosan kilenc kilótól szabadultak meg  - írja a BBC.

A reggeli a napi kalóriamennyiség 20-30%-át is kiteheti, így akár 300-400 kalóriát is fogyaszthatsz ilyenkor. Mivel az éjszaka során akár nyolc-tíz óra is eltelhet anélkül, hogy ennél, esetleg vacsorára sem sikerült megfelelően étkezned, reggelre a vércukorszint leesése miatt az édes ízekre vágyhatsz. Ilyenkor semmi esetre se csillapítsd az éhségedet gyors felszívódású szénhidrátokkal vagy finomított cukorral készült ételekkel. Sokkal jobb választás lassú felszívódású, házi készítésű müzlit, zabpelyhet vagy csökkentett szénhidráttartalmú péksüteményt és magas rosttartalmú zöldségeket fogyasztanod. A rostokban gazdag reggeli így amellett, hogy gondoskodik a megfelelő emésztésről, sokáig biztosítja a teltségérzetet.

Amennyiben rendszeresen edzel, érdemes több fehérjét bevinni, hiszen ez segít az izmok regenerálódásában. Ajánlott legalább a testsúly minden kilogrammja után 0,8 gramm fehérjét fogyasztani, egy 70 kilós nő esetében ez 50-60 gramm fehérjét jelent naponta, öt étkezésre lebontva. Remek választás például a tojásrántotta, a csicseriborsóból készült hummusz, vagyturmixok, amik amellett, hogy sokáig eltelítenek, a bélflóra jótékony baktériumait is táplálják.

Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések