Gyakran látunk szétvert telefonfülkét, buszmegállónál betört üvegfalat, összezúzott használati vagy dísztárgyat a köztereken. Portálunk a városgondozásnál és a rendőrségnél is érdeklődött arról, hogy mennyire gyakori e pusztítás.
– A vandál rongálások eltérő mértékben, de hetente előfordulnak a városunkban. Gyakori a csikkesedények felborítása, az utcabútorok pedig sokszor a helyükről kiszakítva a patakban végzik. Ezek romjait társaságunk hétvégi ügyeletesei el tudják ugyan takarítani, a kár azonban sokszor visszafordíthatatlan – közölte Juhász Géza, a Városgondozás Eger Kft. ügyvezetője.
Utcai rongálásra persze minden városban akad példa. A történelmi falak között azonban talán jobban bántja a szemet ez az áldatlan állapot. A városgondozás vezetőjének beszámolója szerint az elmúlt hónapokban több komolyabb rongálás is történt. Június egyik hétvégéjén például a Tinódi téren két köztéri padot tettek teljesen használhatatlanná. Júliusban pedig három ízben az újonnan kiépített buszmegállók közül tettek tönkre egyet-egyet: a Pyrker térit zúzták szét, illetve a Mátyás Király utcai Bástya ABC előttit két alkalommal is.
– Augusztus 8-án, szombaton reggelre egy köztéri alkotást tettek próbára az éjszakára túl erőssé vált emberek. Ebben az esetben, hála a kamerarendszernek, az elkövető személyére is hamar fény derült – részletezte. Minderről lapunk is részletesen beszámolt: a vár alatt a híres török utazó szobrát rombolták le.
A városgondozás tájékoztatása szerint változó, hogy a rongálók éppen hol okoznak kárt. Ám jól követhető, hogy a szórakozóhelyek környéke veszélyeztetettebb, illetve a buliból hazatérők lakóhelye közelében, illetve a közlekedési eszközök megállóinak útvonalán kihelyezett tárgyak esnek rendszeresen áldozatul az agressziónak.
– Csak az utcabútorokban esett kárt százezres nagyságrendben számolhatjuk egy évben. A buszmegállók és köztéri alkotások, illetve a város szökőkútjainak esetében akár milliós összeget is elérheti a helyreállítás összege. A jelenség aggasztó, és a romok eltakarításán és a pótláson túl nem sokat tudunk tenni, hiszen a Városgondozás Eger Kft.-nek nincsen hatósági jogköre – magyarázta Juhász Géza.
A rendőrség tájékoztatása szerint közterületen elkövetett rongálások jelentős része az éjszakai órákban és hétvégén történik.
– Ez is azt mutatja, hogy leginkább a bulizó, esetleg ittas fiatalok számlájára írhatók ezek a jogsértések. Ám a legtöbb esetben nem szándékos elkövetésről van szó – válaszolta lapunk kérdésére Lázár Levente, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense.
Graffitik is csúfítják az épületeket
– Fontos megemlíteni egy más típusú rongálást is, a falfirkálást, graffitizést. Ez akár a tiltott önkényuralmi jelkép használata bűncselekményét is megvalósíthatja – tette hozzá Lázár Levente. A megelőzésében kulcsszerepe van a jó kivilágításnak, a szabad terek beláthatóságának és a kihelyezett kameráknak.
– Szükségesnek ítéljük azt is, hogy a lakók figyeljenek fel a szokatlan eseményekre, körülményekre. Továbbá adjanak jelzést a rendőrségnek, a polgárőrségnek vagy akár önkormányzatnak, melynek munkatársai megtehetik a szükséges védelmi intézkedéseket. A lakók érdeke, hogy ne csupán saját magukra, hanem a szomszédaik vagyonára és biztonságára, illetve az egész település értékeire is figyeljenek – húzta alá a sajtóreferens.
Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek
0 Megjegyzések