A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Okos gabonaszondát fejlesztett egy magyar startup


A világon egyedülálló okos gabonaszondát dobott piacra egy magyar fejlesztőkből álló startup. A síktárolókban bekövetkező nedvesedéssel a kezdetek kezdete óta küzdenek a gazdák, de a GrainMonitor olyan automatizált megoldást kínál a problémára, ami néhány éve még elképzelhetetlen volt. A technológia alkalmazását agrármérnökök javaslatai alapján dolgozták ki, egyik legnagyobb előnye pedig az, hogy a szondák három-négy éves akkumulátoridővel rendelkeznek, ez idő alatt még csak tölteni sem kell azokat.


Alig két éve fogalmazódott meg a GrainMonitor ötlete egy 21 éves fiatalembertől, Német Istvántól, míg tavaly nyáron egy startup konferencián már be is mutatták a prototípust és ezzel egy időben gyakorlatilag elindult a termék gyártása is. Mózsa Ferenc, a vállalat alapító tagja arról beszélt, az okosgabonaszondával sikerült megoldást találni egy olyan problémára, ami évszázadok óta állandó fejtörést okozott a mezőgazdaságban.


A gazdák egészen mostanáig kézi hőmérővel tudták csak megnézni egy síktárolóba helyezett terménykupac belsejében lévő hőmérsékletet, ami nem elég pontos és megbízható.

A GRAINMONITOR EZZEL SZEMBEN AUTOMATIZÁLT TECHNOLÓGIA, AMIVEL IDŐT ÉS ENERGIÁT SPÓROLHATNAK MEG A SZAKEMBEREK.


„Miután a gabonát betárolják, a munkatársak elhelyezik a szondákat benne. Rendkívül egyszerű, hiszen még csak kábele sincs. Agrár szakemberek javaslatai alapján alakítottuk ki a szempontrendszert, a velük folytatott konzultáció eredményeként 100 tonnánként egy eszközt javaslunk elhelyezni. Ettől persze el lehet térni" – magyarázta az informatikus mérnök a technológiáról, ami 173 ezer gabonafélét termesztő cégnek nyújthat segítséget csak Magyarországon.


HOZZÁTETTE: A RENDSZER A SZENZORCSÖVÖN TÖBB PONTON MÉRVE ÓRÁNKÉNT EGY FELHŐBE TOVÁBBÍTJA AZ INFORMÁCIÓT, AMIT APPLIKÁCIÓN VAGY A WEBES FELÜLETEN IS NYOMON LEHET KÖVETNI. AZ ALKALMAZÁS EMELLETT JELEZ ÉS SMS-T KÜLD,

ha a beállított hőmérsékletet átlépi az egyik szonda.


A nedvesedés a gabona ősellensége

A szonda három méteres, a kilógó ponton páratartalmat és felszíni hőmérsékletet is mér, hogy legyen viszonyítási alap a terménykupacban lévő hőmérséklethez.


A fejlesztés hatalmas előnye, hogy a szondák három-négy éves akkumulátoridővel rendelkeznek, addig még csak tölteni sem kell, csak lebökni és kihúzni a terménykupacból

– értékelt Mózsa Ferenc, hozzátéve, hogy egy felázás vagy egy beázás nagy károkat is tud okozni.


Ha bekövetkezik a nedvesedés, a problémák láncot alkotnak. A nedvesedés egy adott gócponton történik, ezáltal elindul egy belső reakció, ami rothadást, penészesedést eredményezhet. A terménykupac ezáltal elkezd hőt termelni, amit tizedre pontosan lehet detektálni ezekkel az eszközökkel.


Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések