Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Utánajártunk, hogy mik lehetnek az állandó puffadás okai

Néha természetes, hogy felpuffadunk, amennyiben azonban a probléma állandósul, érdemes utánajárni a lehetséges kiváltó okoknak. Cikkünkben összegyűjtöttük azokat az állapotokat, amelyek a legnagyobb valószínűséggel idézhetik elő a kellemetlen panaszt.

Az emésztőrendszeri panaszok közül a legtöbb embert a puffadás érinti. Sok esetben teljesen ártalmatlan, és csak ritkán, például bizonyos puffasztó ételek fogyasztása után jelentkezik, ilyenkor a házi praktikák vagy a vény nélkül kapható szerek viszonylag hamar segíthetnek a problémán. Amennyiben ez a tünet állandósul, fájdalommal jár, vagy az érintett azt veszi észre, hogy a hasa rendszeresen megduzzad, deformálódik, érdemes orvoshoz fordulni. Nézzük, mik okozhatják!

Fokozott gázképződés

A puffadás legjellemzőbb oka a gyomorban és a belekben felhalmozódott gáz, amely előidézhet böfögést, gyakori székelési ingert és hányingert is. Van, akinél csak enyhe diszkomfortérzést okoz, míg más intenzív fájdalomról számol be. A fokozott gázképződés köthető egyes ételek fogyasztásához, mint amilyenek például a keresztesvirágú zöldségek (például karfiol, brokkoli, káposztafélék), de utalhat gyomorfertőzésre, krónikus betegségre (például Crohn-betegség) vagy emésztési zavarra.

Funkcionális diszpepszia

A funkcionális diszpepszia (FD) a funkcionális emésztőrendszeri kórképek közé tartozik. A puffadás mellett olyan tünetek figyelmeztethetnek az állapotra, mint a has felső részére lokalizálódó, étkezést követően jelentkező fájdalom, a diszkomfortérzés, a korai teltségérzés és az émelygés. Megtapasztalhatjuk, ha túl sokat eszünk, túl sok alkoholt iszunk, ezenkívül előidézhetik olyan gyógyszerek, amelyek irritálják a gyomrot (például ibuprofentartalmú készítmények), vagy akár egy enyhe gyomorfertőzés is. Az FD főleg az aktív életkorú népességet érinti, és nőknél gyakoribb. Rendkívül komplex terápiát igényel, fontos a többi között az életmódváltás, a megfelelő diéta kialakítása, és ha szükséges, szorongásoldók szedése.

Gyomorfertőzés

Az állandó puffadás lehetséges magyarázata gyomorfertőzés is lehet, az állapot a puffadás mellett hasmenéssel, hányással, hányingerrel, gyomorfájdalommal járhat. Előidézhetik baktériumok, mint amilyen például az Escherichia coli (E. coli) vagy a Helicobacter pylori, ugyanakkor lehet vírusfertőzés következménye is, egyebek mellett a norovírusé vagy a rotavírusé. A legtöbb gyomorfertőzés néhány nap alatt elmúlik, ám ha nem szűnnek a tüneteink, és a puffadás mellett láz, véres széklet, heves hányás jelentkezik, sürgősen keressünk fel szakembert.

Kontaminált vékonybél szindróma

A kontaminált vékonybél szindróma (SIBO) a bélbaktériumok túlszaporodását jelenti a vékonybélben. Ha a vékonybélben megnövekszik a vastagbélből származó baktériumok száma, vagyis a vékonybél szennyeződik, kontaminálódik - innen a betegség neve is -, olyan panaszok jelentkezhetnek, mint a puffadás, a fokozott gázképződés, a hasmenés vagy a székrekedés. Ha felmerül a kontaminált vékonybél szindróma gyanúja, az orvos laktulóz kilégzéses teszt elvégzését javasolja, amelynek eredménye igazolhatja vagy cáfolhatja a kórkép fennállását. A kezelést minél hamarabb el kell kezdeni, a SIBO ugyanis a többi között akár csontritkuláshoz vagy komoly fogyáshoz is vezethet.

Táplálékintolerancia vagy ételallergia

Gyakori, hogy a beteg állandó puffadással keresi fel orvosát, aki végül valamilyen táplálékintoleranciát vagy ételallergiát fedez fel a háttérben. Fontos azonban tudni, hogy nem ugyanaz a kettő: a táplálékintolerancia számos olyan tünetet produkál, ami az ételallergiára is jellemző, így sokan összekeverik a két állapotot.

Ételallergia esetén azimmunrendszerveszélyforrásként azonosít bizonyos élelmiszereket vagy azok komponenseit - gyakori allergizáló ételek a tehéntej, szója, tojás, búza, mogyoró, hal -, és ellenanyagot kezd termelni ellenük. A tünetek jellemzően röviddel étkezés után jelentkeznek, és nem csak az emésztőrendszerre korlátozódnak: a puffadás, hasi fájdalom, émelygés mellett bőrelváltozások (viszkető, vörös foltok, csalánkiütés, ekcéma) és légúti panaszok (fulladás, asztma, gégevizenyő) is jellemzőek lehetnek. Extrém esetben előfordulhat anafilaxia, ami egy életveszélyes túlérzékenységi reakció, és eszméletvesztéssel járhat. A laboratóriumi vizsgálat az allergénspecifikus IgE molekulák emelkedett szintjének kimutatásán alapszik.

Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések