A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Pompeo is a Vuhani Virológiai Intézetet emlegeti a koronavírus eredete kapcsán

Kínának meg kell osztania az összes információt az új típusú koronavírus járványának eredetéről – jelentette ki Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a Fox televíziónak szerdán este adott interjújában.

Az amerikai diplomácia vezetője hangsúlyozta, hogy Kínának “felelősségteljes” magatartást kell tanúsítania.

“Azt tudjuk, hogy a vírus Vuhanból, Kínából ered. Tudjuk, hogy létezik egy Vuhani Virológiai Intézet, csupán néhány kilométernyire az élőállatpiactól. De sok minden mást is meg kell tudnunk. S az Egyesült Államok kormányzata szorgalmasan dolgozik azon, hogy megismerje az igazságot” – mondta Pompeo, utalva arra, hogy a járvány valószínűleg az élőállatpiacról indult el, de egyre több feltételezés jelenik meg az amerikai sajtóban arról, hogy a vírus egy laboratóriumból szabadult ki véletlenül. Egyes republikánus törvényhozók szintén ezt a feltételezést tették magukévá, és vizsgálatot is sürgetnek az ügyben.

Pompeo kifejtette: “az együttműködés legjobb módja a kínai kormányzat részéről az lenne, ha megnyitná Vuhant a világ előtt, és lehetővé tenné a világ tudósainak, hogy pontosan feltérképezzék, hogyan alakult ki ez a helyzet”.

A külügyminiszter szerint sok fertőzést és megbetegedést regisztráltak, sok mozgás és sok utazás történt, mire a Kínai Kommunista Párt megszólalt az ügyben. “Nyitott kormányzatok és demokráciák nem szoktak így eljárni, s ezért nagy a kockázata az átláthatóság hiányának” – mondta.

Az interjút készítő újságíró megkérdezte tőle, hogy a kialakult helyzet mennyiben befolyásolja majd az amerikai-kínai viszonyt. A tárcavezető nem adott egyértelmű választ. Hangsúlyozta azonban: a kínai kormánynak “muszáj elmagyaráznia, hogy mi történt, és hogyan fordulhatott elő, hogy a szükséges információkat nem osztották meg szélesebb körben”.

Az amerikai külügyminisztérium tájékoztatása szerint Mike Pompeo szerdán telefonon tárgyalt Jang Jie-csi kínai csúcsdiplomatával, aki Hszi Csin-ping kínai elnök külpolitikai főtanácsadója, korábban pedig országa külügyminisztere, illetve Washingtonban akkreditált nagykövete is volt. Az amerikai külügyminisztérium közleménye szerint a megbeszélésen az amerikai diplomácia vezetője sürgette az átláthatóságot és a információk megosztását a Covid-19 járvány elleni harc és a jövőbeni járványok megelőzése érdekében.

Pompeo ugyanakkor azt is elmondta kínai tárgyalópartnerének, hogy Washington “nagy jelentőséget tulajdonít” azoknak a védőfelszereléseket, maszkokat, kesztyűket, köpenyeket tartalmazó kínai segélyszállítmányoknak, amelyek a járvány idején Amerikába érkeztek.

Szerda esti sajtókonferenciáján Donald Trump amerikai elnököt is megkérdezték az újságírók azokról a sajtójelentésekről, amelyek szerint az új típusú koronavírus a vuhani laboratóriumból szabadult volna ki. Az elnök azt válaszolta: “nagyon alapos vizsgálatot folytatunk e szörnyű helyzet kialakulásáról”. Arra a kérdésre azonban nem válaszolt, hogy megvitatta-e ezt az ügyet Hszi Csin-ping kínai elnökkel is telefonon. “Nem kívánom nyilvánosan megvitatni, hogy miről beszéltem vele a laboratórium ügyében” – mondta.

Frissítés: kínai-orosz, két jó barát…

Bírálta a Covid-19-járvánnyal kapcsolatos állítólagos kínai titkolózásra vonatkozó amerikai vádakat Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnök kettejük csütörtöki telefonbeszélgetése során.

A Kreml sajtószolgálatának tájékoztatása szerint Putyin nagyra értékelte Kínának a járvánnyal szembeni következetes és hatékony fellépését, amely lehetővé tette az országon belüli járványhelyzet stabilizálását. Egyúttal kontraproduktívnak nevezte a Peking elmarasztalására irányuló kísérleteket, amelyek szerint Kína nem tájékoztatta időben a veszélyes fertőzés megjelenéséről nemzetközi közösséget. A két vezető kifejezte meggyőződését, hogy a két ország szoros együttműködésben felül tud kerekedni a világjárvánnyal kapcsolatos kihívásokon.

A Kínai Központi Televíziónak (CCTV) a TASZSZ hírügynökség által ismertetett híradása szerint Hszi azt hangoztatta, hogy Moszkva és Peking ellen kell álljon a világjárvány átpolitizálásának és a megbélyegzésnek, ami szerinte nem válik a nemzetközi közösség javára. A kínai elnök szerint Oroszországnak és Kínának össze kell fognia, “és közösen kell megvédelmeznie a globális egészségügyi rendszert”.

Hszi kifejezte meggyőződését, hogy Putyin személyes irányítása alatt Oroszország nagyon rövid idő alatt le tudja lassítani a járvány terjedésének ütemét, valamint szavatolni tudja a nemzet biztonságát és egészségét, s helyre tudja állítania társadalmi-gazdasági fejlődést. A kínai elnök további “szilárd támogatást” ígért Moszkva járványellenes küzdelméhez, egyebek között az orvosi eszközök beszerzésében. Kitért arra is, hogy az orosz fővárosban kínai egészségügyi szakemberek folytatnak tapasztalatcserét orosz kollégáikkal.

Egyúttal kifejezte meggyőződését, hogy a két ország stratégiai együttműködését és barátságát megerősíti a járvány elleni harc, valamint hogy Oroszország továbbra is szavatolni fogja a normális munkát és életet a területén élő kínai állampolgárok számára.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések