Az operatív törzs keddi tájékoztatóján Nagy István agrárminiszter tett bejelentéseket. Előzőleg Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár közleményben jelentette: Hirdetési felülettel szeretné segíteni a helyi termelők és potenciális vásárlóik összekötését az Agrárminisztérium (AM) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
A közleményben írták: a kezdeményezés célja, hogy bővüljenek a nehéz helyzetbe került magyar termelők értékesítési lehetőségei. Elsőként a termelők regisztrációját várják, itt.
A koronavírus-járvány miatt a helyi termelők többsége nehéz helyzetbe került: egyre több piac zárja be kapuit, más értékesítési felület hiányában pedig a termelők nehezen találnak vevőt terményeik, termékeik számára. Az Agrárminisztérium folyamatosan keresi a lehetőségeket e nehézségek megoldására. Az elmúlt hetekben többek között szorgalmazták a piacok megfelelő óvintézkedések mellett történő újranyitását, de a vendéglátók és közétkeztetők figyelmét is felhívták a helyi termékek előnyeire – emlékeztetett az államtitkár.
Nevük és elérhetőségeik mellett az általuk kínált főbb terméktípusokat, valamelyik szakmai azonosítójukat kell megadniuk, továbbá azt, hogy vállalnak-e kiszállítást. A vásárlók, azaz a lakosok és szolgáltatók (kereskedők, vendéglátók, étkeztetők) a későbbiekben ugyanezen oldalon tájékozódhatnak arról, hogy kik és mit kínálnak eladásra a környékükön. A kereshető adatbázis mellett az adatok térképen is megjelennek, még könnyebbé téve a böngészést.
Az értékesítés folyamatában az agrártárca és a Nébih nem vesz részt, a felülettel kizárólag a kapcsolatfelvétel lehetőségét szeretnék segíteni a lakosság, a szolgáltatók és a helyi termelők között. A helyi termék választása ugyanis mindenki számára előnyös. A vásárlók közvetlen környezetükben, így fenntarthatóbb módon juthatnak kiváló minőségű, magyar alapanyagokhoz, élelmiszerekhez. Vásárlásukkal pedig támogatják a nehéz helyzetbe került helyi termelőket, akik így tovább folytathatják értékes munkájukat.
Nagy István agrárminiszter:
A miniszter először köszönetet mondott a magyar gazdatársadalomnak és az élelmiszeriparban dolgozóknak és a kereskedelemben, logisztikában dolgozóknak a nehéz időkben végzett munkájukért.
Az élelmiszerek megteremtésének feltételein és a vásárlókhoz eljuttatásán dolgoztak az elmúlt hetekben a minisztériumban, ahol egy javaslatcsomagot állítottak össze.
Elindult a munkaszüret.hu oldal, ahol az idénymunkát kínálókat kötik össze a munkavállalókkal, mert az idénymunkások hiánya komoly gondokat okoz.
Az agrártámogatásokat folyamatosan fizetik, illetve könnyítéseket alkalmaztak a termelők számára.
Szorgalmazzák a piacok megnyitását
Újabb döntések:
A legkisebb mezőgazdasági termelők számára is segítség a szabad felhasználású agrár Széchenyi-folyószámlahitel ingyenes és a felvehető hitel maximumát a duplájára, 200 millió forintra emelték az év végéig felvett hitelek esetében, a kamattámogatás 100 százalék, illetve a hitelfelvételi költségeket teljesen megtérítik.
A hitelekhez nyújtott kezességek díjainak csökkentéséhez minisztériumi támogatást nyújtanak: azt 0,75 százalékra emelték.
Az ágazat egy része a turizmushoz kapcsolódik: bor- és szőlőtermelők, pálinka-előállítók, kisüzemi sörfőzdék, vadgazdálkodás. Az ő bevételeik csökkentek, vagy megszűntek, ezért a munkáltatók a munkavállalók utáni közterhek megfizetése alól mentesülnek az év végéig, a munkavállalók után csak a maximum 7710 forintot kell megfizetni.
A dísznövényekkel foglalkozókra is kiterjesztik a fenti kedvezményt.
0 Megjegyzések