A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

A német szociáldemokraták bírálják Manfred Webert az Északi Áramlat-2 elutasítása miatt

Élesen bírálták szerdán a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) részéről Manfred Webert, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti (EP-) csúcsjelöltjét, amiért elutasítja az Északi Áramlat-2 földgázvezeték beruházást.
Aki megkérdőjelezi a már zajló beruházást, az "függővé teszi" Európát a kőzetrepesztéssel (fracking) kitermelt amerikai földgáztól, vagy  az atomenergiát támogatja - emelte ki Matthas Miersch, az SPD szövetségi parlamenti (Bundestag) frakciójának helyettes vezetője.

A földgáz fontos "áthidaló energiahordozó" a megújuló forrásokra alapozott energiatermeléshez vezető úton - tette hozzá a frakcióvezető-helyettes német hírportálokon idézett nyilatkozatában.

A szociáldemokrata politikus egy keddi interjúval kapcsolatban bírálta Manfred Webert. Az EPP-s csúcsjelölt a német sajtó ismertetése szerint a Polska Times című lengyel lapnak azt mondta, hogy az Oroszország és Németország közötti Északi Áramlat-2 megépítése ellentétes az Európai Unió érdekeivel, mert még inkább kiszolgáltatottá teszi a közösséget az orosz földgázszállításoknak.

Hangsúlyozta, hogy ha megszerzi az Európai Bizottság elnöki tisztségét, minden jogi lehetőséget megragad a beruházás megakadályozására.

A több európai országában vitatott fejlesztéssel két új, összesen évi 55 milliárd köbméter - a már meglévő vezetékpárral azonos - szállítási kapacitású vezetékkel bővül a Balti-tenger fenekén húzódó Északi Áramlat, amelynek kiindulási pontja az oroszországi Viborg, és a németországi Greifswald mellett fekvő Lubminnál éri el a német partot.

Az új vezetékpár kiépítésével Oroszország kiiktathatja Ukrajnát mint tranzitországot, és egyetlen útvonalra terelheti az Európába szánt orosz gázszállítmányok 80 százalékát.

Az EU a gázfogyasztása 74,4 százalékát importból fedezi. A legnagyobb beszállító Oroszország, amely a behozatal 42 százalékát adja.

A német kormány sokáig üzleti alapú, politikai vonatkozást nélkülöző beruházásként értelmezte a többi között Ukrajna és Lengyelország által élesen bírált fejlesztést. Angela Merkel kancellár tavaly tavasszal módosította álláspontját, Petro Porosenko akkori ukrán államfővel április elején Berlinben folytatott megbeszélése után kijelentette: nem fordulhat elő, hogy az Északi Áramlat-2 miatt Ukrajnának "semmiféle jelentősége nem lesz" az orosz gáz szállításában.

Az orosz földgáz tranzitja Ukrajnának bevételi forrás és stratégiai ügy, ezért Ukrajna további szerepének tisztázása nélkül "nem lehetséges" a beruházás megvalósítása - tette hozzá Angela Merkel, kiemelve, hogy a vezeték "nemcsak gazdasági projekt, természetesen politikai tényezőket is figyelembe kell venni".

(MTI)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések