Az új technológiák segítségével keletkezett és felhalmozódott óriási mennyiségű adat egyszerre lehetőség és fenyegetés, ezért szabályozni kell, hogy azt ki és mire használhatja fel - mondta Gyurcsány Ferenc egy pénteki, budapesti konferencián.
A Demokratikus Koalíció elnöke az Új Köztársaság Alapítvány "Politika és közélet a Big Data korában" című rendezvényén hangsúlyozta, hogy 2002-höz képest hetvenszeresére nőtt az egy évben keletkező adatmennyiség, az információk több mint 98 százaléka digitálisan elérhető.
A politikus azt mondta, olyan új utak nyíltak meg, amelyek segítségével jobban megismerhetjük magunkat, és egyes szakemberek szerint akár a jövőt is előre lehet jelezni, a veszélyt pedig az okozza, hogy ezeket a technológiákat és az általuk teremtett lehetőségeket még nem szabályozzák megfelelően.
A parlamentáris demokráciák alapszabálya az, hogy a közügyek és a hozzájuk tartozó információk nyilvánosak és a köz által ellenőrizhetőek, a magánélet azonban védett, ahhoz a közhatalmat szolgálóknak nincsen köze - folytatta Gyurcsány Ferenc, aki szerint az elmúlt időszakban ez a "klasszikus" felállás "jelentősen erodálódik", mert a közhatalom egyre kevésbé ellenőrizhető,
az állampolgárok magánéletébe ugyanakkor "egyre inkább belebeszélnek", Pintér Sándor belügyminiszter például össze akarja kötni az utcai kamerákat.
Kínában a big data segítségével már elkezdték ellenőrizhetetlen és átláthatatlan módon osztályozni az állampolgárokat; aki azt gondolja, hogy Orbán Viktor miniszterelnök nem egy ilyen világot szeretne itthon, az téved - jelentette ki a pártelnök.
Gyurcsány Ferenc hozzátette: a szervezett, rendszerezett, adatbázisban kezelt információ részint hatalom, részint pedig pénz, és ezt a tőkét üzleti, kulturális és politikai célokra is fel lehet használni. A megszerzett adatok birtoklása újra fogja strukturálni a világot, a változás átalakíthatja a nemzetközi viszonyokat is - mondta az ellenzéki politikus, aki szerint éppen ezért szükség van egy komoly állami szabályozásra, de ebből a feladatból Magyarország szinte semmit sem végzett el.
(MTI)
0 Megjegyzések