Eltörli a kormány a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) 30%-os baleseti adóját, amelyet eddig közvetlenül az autósoknak kellett fizetniük. Nő azonban a biztosítók adóterhe, hiszen 15, illetve 20 százalékos biztosítási adót kell fizetniük kgfb-díjbevételeik után, amit ha tudnak, részben biztosan az autósokra fognak áthárítani. Egyértelműen jó hír viszont a lakosságnak, hogy a 20 ezer alatti lakossági átutalások mentesülnek az eddigi 0,3%-os tranzakciós illeték alól.
A múlt héten számoltunk be róla, hogy a 2019-es költségvetési tervezet alapján hogy néz majd ki a bankok és a biztosítók, illetve ügyfeleik adófizetési kötelezettsége jövőre.
Minden adóbevétel nőni fog, kivéve a baleseti adót, amelynek most meg is érkezett a magyarázata:
2019. január 1-jétől a kormány az új adócsomag értelmében eltörölné, pontosabban integrálná a baleseti adót a biztosítók által fizetett biztosítási adóba, kulcsát a mostani 30%-ról 15%-ra csökkentve. Személygépkocsik és motorkerékpárok esetén ez 20% lesz.
A javaslat továbbra is fenntartja a biztosítási adó 8 milliárd éves adóalapot el nem érő adóalapú biztosítókra vonatkozó kedvezőbb, sávos mértékét, az alapba a kgfb-díjbevételt továbbra sem kell beleszámítani. A 100 millió alatti díjbevételrészre csak 25%-ban, a 100-700 millió forint közötti rész után 50%-ban kell a biztosítónak megfizetnie, ha a biztosító összesített adóalapja nem éri el a 8 milliárd forintot.
A baleseti adó eltörlése véleményünk szerint nem feltétlenül jelenti, azt, hogy a kötelező biztosítási díjak hirtelen jelentősen csökkennek majd: sok múlik majd azon, a versenyben mennyire tudják áthárítani a biztosítók a 20%-os kgfb-biztosítási adójukat az autósokra, motorosokra.
Egyébként éppen a kgfb manapság a biztosítási szektor motorja: a kötelező biztosítások (kgfb) díjbevétele 11,8%-kal, a cascóé pedig még nagyobb mértékben, 15,0%-kal növekedett például az első negyedévben.
Jó hír a lakosságnak: eltörli a kormány a baleseti adót és a kisebb átutalások illetékét
Jó hír az átutalóknak
Emellett változik a pénzügyi tranzakciós illeték szabályozása is: 20 ezer forintig minden lakossági átutalás mentesül az edddigi 0,3%-os pénzügyi tranzakciós illeték alól 2019. január 1-jétől.
Jó hír ez a készpénzmentesítés szempontjából, hiszen ösztönözni fogja az elektronikus átutalásokat, továbbá megkönnyíti a kis összegű tranzakciók esetében az azonnali átutalásra való átállást, amely 2019 közepén lesz majd esedékes. Ugyanakkor a 20 ezres értékhatár nagyon alacsonynak tűnik, ennél jóval nagyobb átutalásokat is bonyolít a lakosság. A tranzakciós illeték pénzforgalmi árazási kérdéseiről itt írtunk:
Az illeték alapja más fizetési műveletek esetében továbbra is a fizetési művetelek teljes összege, kulcsa pedig 0,3% (fizetési műveletenként lefeljebb 6 ezer forint), készpénzfelvétel esetén 0,6%. Mindez nem változik.
A fentieken túl a kormány eltörli a hitelintézetek különadóját is, ez azonban nem egyenlő a bankadó eltörlésével (mint láttuk, annak mértéke a bankok növekedése miatt még nőni is fog). A hitelintézetek különadója inkább egyfajta technikai tétel, 2011 óta veti ki az állam a bankokra, nem lehet nagyobb a bankadónál, és le is vonható belőle. Ez a bonyolítás 2019. január 1-jével várhatóan megszűnik, és tisztán megmarad a bankadó. Alapja hitelintézetek esetében a módosított mérlegfőösszeg, kulcsa pedig 50 milliárdos adóalapig 0,15%, efölött 0,21%, (pénzügyi vállalkozások, brókercégek esetében a bevételek 6,5%-a, illetve 5,6%-a). Úgy tűnik, mindez 2019-ben nem változik.
0 Megjegyzések