A 103 amerikai rakétából, 71-et szedett le a szíriai légvédelem és az orosz egységek még be sem kapcsolódtak a védelembe. Sem katonai, sem polgári áldozata nem volt a támadásnak és még csak jelentős anyagi kár sem keletkezett, mivel nagyrészt üresen álló épületek voltak a célpontok.
A nyugati agresszió elhárításában szovjet gyártmányú Sz-125, Sz-200, Buk, Kvadrat és Osza légvédelmi rendszerek segítettét a Szíriai Arab Köztársaságot. Azonban a támadás elhárításában az orosz légvédelem szíriai eszközei nem vettek részt. Arról is lehet híreket hallani, hogy Oroszország felgyorsítja a további légvédelmi harceszközök leszállítását Szíriának, hogy növelje védelmi képességeit.
Így szedték le az amerikai rakétákat:
A szíriai fővárosban erős robbanások hallatszottak szombat hajnalban, és Damaszkusz fölött repülőgépek húztak át – jelentette a francia hírügynökség helyszíni tudósítója. A szíriai állami televízió Franciaországgal és Nagy-Britanniával közös „amerikai agresszióról” adott hírt, és közölte, hogy a légvédelem felvette a harcot az ellenséggel.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőcsoportja azt jelentette, hogy Damaszkuszban egy kutató intézetet vettek célba, valamint a köztársasági gárda és a 4. hadosztály elit alakulatait. A damaszkuszi média szerint 13 támadó rakétát lelőtt a légvédelem. A célpontjuk a fegyveres erők egyik bázisa volt Homsz város környékén.
A három oldalú agresszió a nemzetközi jog égbekiáltó megsértése – írta a szír állami hírügynökség. A kormányzat egyik illetékese azt mondta a brit hírügynökségnek, hogy „ha a támadás véget ért, és nem lesz második hullám, akkor a hatása korlátozott marad”.
Kína szerint a nemzetközi jog alapvető normáinak megszegését jelentik az Egyesült Államok, Franciaország és Nagy-Britannia által szombatra virradóra szíriai célpontok ellen végrehajtott légicsapások.
Álláspontjuk szerint a konfliktust csak politikai úton lehet rendezni. Az állítólagos dúmai vegyifegyver-támadással kapcsolatban, amelyet a nyugati országok szerint a szíriai kormányerők követtek el, teljes körű, méltányos és elfogulatlan vizsgálatot sürgettek.
Az Egyesült Államok és szövetségesei polgári és katonai létesítményekre mért légicsapást, ezzel megsértve az ENSZ Alapokmányát és a nemzetközi jogot – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök, reagálva az amerikai-brit-francia beavatkozásra.
“Oroszország a leghatározottabban elítéli a támadást Szíria ellen, ahol orosz katonák segítik a törvényes kormányt a terrorizmus elleni harcban” – mondta.
Washington agressziót indított “egy olyan szuverén állam ellen, amely a terrorizmus elleni harc frontvonalán áll” – nyilatkozta az orosz elnök.
Putyin hangsúlyozta, hogy a multinacionális légicsapást az ENSZ Biztonsági Tanácsa nem szankcionálta és azt az ENSZ Alapokmányával és a nemzetközi joggal ellentétesen hajtották végre.
Sőt, a szíriai válság jelenlegi eszkalációja romboló hatással van a nemzetközi kapcsolatok egész rendszerére – tette hozzá.
Anatolij Antonov, Oroszország Egyesült Államokban akkreditált nagykövete közleményben figyelmeztetett a szíriai légicsapások következményeire. A szombatra virradóra kiadott közleményben – amelyet a Facebook-oldalán jelentetett meg – a diplomata hangsúlyozta: „a legrosszabb aggodalmak váltak valóra. Figyelmeztetéseink nem találtak meghallgatásra. Egy előre eltervezett forgatókönyvet hajtottak végre. Most ismét fenyegetnek bennünket. Figyelmeztettünk, hogy az ilyen akciók nem maradnak következmények nélkül”.
A rövid közleményben az orosz diplomata végezetül megállapította: az Egyesült Államoknak, amelynek a világon legnagyobb vegyifegyver-arzenálja van, „nincs erkölcsi alapja ahhoz, hogy más országoknak szemrehányást tegyen”.
Az erőszak alkalmazásával Washington csak egy újabb menedékkérő hullámot indít Szíriából és az egész régióból – mondta az orosz elnök.
Oroszország összehívta az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülését, hogy megvitassák az Egyesült Államok és szövetségeseinek agresszív akcióit.
Orosz védelmi tárca: a szíriai légvédelem 71 manőverező robotrepülőgépet semmisített meg
A szíriai légvédelem 71-et megsemmisített az arab ország ellen bevetett 103 manőverező robotrepülőgép közül – közölte szombaton az orosz védelmi minisztérium.
A tárca korábban közölte, hogy az amerikai-brit-francia támadás elhárításában az orosz légvédelem szíriai eszközei nem vettek részt.
A moszkvai minisztérium szerint a csapásnak sem katonai, sem polgári áldozatai nem voltak.
A Szíria elleni nyugati agresszó alapjául az április 7-i dúmai incidens szolgált, amelyben a nyugati országok szerint a szíriai kormányerők vegyi fegyvert vetettek be. Az orosz védelmi minisztérium ezeket az állításokat hiteltelennek nevezte, a szíriai orosz békéltetőközpont pedig hétfőn közölte, hogy szakemberei nem találták nyomát vegyi támadásnak.
Az OPCW ellenőrei is megérkeztek a helyszínre
0 Megjegyzések