Részlegesen felfüggesztette a Divinus Alapkezelő tevékenységét a Magyar Nemzeti Bank, tízmillió bírságot is kiszabtak.
A Magyar Nemzeti Banki részlegesen felfüggesztette a debreceni Divinus Befektetési Alapkezelő Zrt. kollektív portfóliókezelési, illetve egyes kiegészítő tevékenységeit. A jegybank tízmillió forint bírságot is kiszabott a társaságra és kötelezte a jogszabályszerű működésre, illetve a kezelt befektetési alapok másik – azok kezelésére jogosult – alapkezelőnek történő átadására. Az érintett befektetési alapok befektetőit és befektetésüket az alapok kezelésének átadása nem érinti. A részbeni felfüggesztés az alapok átadásának, illetve a jogszabályszerű működés biztosításának igazolt teljesítéséig tart.
A felfüggesztés ideje alatt a Divinus Alapkezelő az általa kezelt befektetési alapok befektetési jegyeit nem forgalmazhatja, az alapok portfóliójába tartozó eszközöknél – a fennálló kötelezettségeinek teljesítése kivételével – befektetéskezelési tevékenységet nem végezhet, s új befektetési alapot sem hozhat létre.
A felfüggesztés addig tart, míg a Divinus Alapkezelő a befektetési alapok másik alapkezelő részére történő átadását a jegybank felé megfelelően nem igazolja.
Az intézkedésekre azután került sor, hogy az MNB a hivatalból indított átfogó vizsgálata során megállapította: a Divinus Alapkezelő a kollektív portfóliókezelési tevékenysége során több szempontból nem felelt meg a jelenlegi, valamint a potenciális jövőbeli befektetők védelmét biztosító garanciális jogi előírásoknak.
A társaság ugyanis nem működtet megfelelő kockázatkezelési rendszert
és nem rendelkezik olyan belső ellenőrzési mechanizmussal, amely biztosítaná, hogy az alapkezelő valamennyi működési területén megfeleljen a döntéseknek és az eljárásoknak. Emellett az alapkezelőnél a jogszabályi kötelezettségeinek ellenőrzésére hivatott állandó és hatékony megfelelőségi funkciót sem alakították ki. Az MNB azt is megállapította, hogy a Divinus Alapkezelő nem dokumentálta a befektetési alapok kezelése során hozott befektetési döntéseit, megakadályozva ezzel azok utólagos jegybanki ellenőrizhetőségét.
Mindezek miatt a jegybank – a tevékenység részbeni felfüggesztésén, illetve a befektetési alapok átadására vonatkozó kötelezésen túl – felszólította a Divinus Alapkezelőt a feltárt hiányosságok megszüntetésére, s ennek belső ellenőri jelentés megküldésével történő igazolására. Előírta továbbá a befektetési alapok átadására vonatkozó intézkedési terv készítését, illetve az átadás megtörténtének vagy meghiúsulásának jegybank felé történő dokumentált igazolását is.
A tízmilliós bírság meghatározása során a jegybank súlyosító körülményként vette figyelembe a jogszabálysértések rendszerszintű és a jelenlegi, valamint a potenciális jövőbeli befektetői érdekeket sértő jellegét. Enyhítő körülménynek számított azonban az alapkezelőnek a tőkepiac egészéhez mérten kisebb súlya és a feltárt jogszabálysértések kiküszöbölése vonatkozásában tanúsított együttműködés.
A Divinus Zrt. Debrecen egyik leggazdagabb emberének, Disznós Zoltánnak és családjának az érdekeltsége. A két fő részvényes 2015 decemberétől az üzletember két lánya, akkor ruházta át rájuk a papírokat.
A Divinus-csoport tagvállalatai az ország számos városában végeztek és végeznek több milliárdos ingatlanfejlesztéseket. Ezek között van Debrecen és Kelet-Magyarország első ötcsillagos szállodája, a Divinus Hotel. Siófokon egy 109 apartmanból álló nyaraló komplexumot építettek, Budapesten pedig hamarosan egy 324 lakásos lakópark építésébe kezdenek bele, de egy siófoki yachkikötő fejlesztése is a terveik között szerepel.
0 Megjegyzések