“A migránsok nem üres kézzel érkeznek: bátorsággal, képességgel, energiával és vágyakkal tele, és saját kultúrájuk kincseivel gazdagítják az őket befogadó nemzeteket.” Számos országban csak politikai okokból gerjesztik a migránsokkal szembeni félelmet – hangsúlyozza a katolikus egyházfőnek a január elsejei béke világnapjára pénteken kiadott üzenete.
A Migránsok és menekültek: férfiak és nők, akik a békét keresik című olasz nyelvű üzenet szerint a világban több mint 250 millió a migránsok száma és köztük 22 és fél millióan menekültek.
Irgalmassággal öleljük át mindazokat, akik háború és éhezés elől menekülnek vagy földjüket diszkrimináció, üldözés, szegénység és környezeti csapás miatt kell elhagyniuk”
– olvasható a béke világnapjára kidolgozott pápai üzenetben, amely hangsúlyozza, hogy a migránsok többnyire hosszú és veszélyes utat tesznek meg nehézségek és szenvedés közepette, „rácsokkal és falakkal szállnak szembe, amelyeket azért emeltek, hogy céljuktól távol tartsák őket”.
A dokumentum hangsúlyozza, hogy több országban elterjedt a
retorika, amely a nemzetbiztonság veszélyeztetését vagy az újonnan érkezők befogadásának terheit hangsúlyozza, lenézve az emberi méltóságot, amelyet mindenkivel szemben el kell ismerni (…) a migránsokkal szembeni félelmet gerjesztik, esetleg politikai célból, ahelyett, hogy békét építenének, erősz@kot, faji diszkriminációt hintenek el”.
Ferenc pápa szerint a migránsokban nem fenyegetést kell látni, hanem “a békés jövő építését”.
A migránsok nem üres kézzel érkeznek: bátorsággal, képességgel, energiával és vágyakkal tele, és saját kultúrájuk kincseivel gazdagítják az őket befogadó nemzeteket.”
A pápa üzenetében befogadásra szólít fel, sürgetve a migránsok védelmét és integrációját. A katolikus egyházfő felszólította az ENSZ-t két nemzetközi szerződés kidolgozására, illetve elfogadására 2018-ban: az egyik szerződésnek a biztonságos, rendezett és szabályozott migrációt kellene garantálnia, a másiknak a menekültekre kellene vonatkoznia.
A január elsejei béke világnapját a katolikus egyház 1967-ben vezette be. A világnap üzenetét minden évben előre közlik.
(MTI)
0 Megjegyzések