A kanadai kormány több százmillió dollár kárpótlást fizet az ország őslakosainak a bentlakásos iskolákban elszenvedett sérelmeikért.
A Canadian Press hírügynökség jelentése szerint Justin Trudeau kormánya beleegyezett abba, hogy 750 millió kanadai dollárt fizet mintegy 20 ezer őslakosnak, akik bentlakásos iskolákban laktak és tanultak a hatvanas évek közepétől a nyolcvanas évek közepéig.
Az őslakosok fejenként 25-50 ezer dollárnyi összeget kaphatnak, ami mellett még a kormány 50 millió kanadai dollárt utal át az őslakosok megsegítését szolgáló pénzalapba.
A Canadian Press szerint a végleges összeg meghaladhatja az 1,3 milliárd kanadai dollárt, mivel az őslakosok által benyújtott számos kereset még eljárási szakaszban van.
A miniszterelnök két éve az állam nevében egyszer már bocsánatot kért az ország őslakosaitól azokért a szenvedésekért, amelyeken gyerekként a Kanadában évtizedeken át működő bentlakásos iskolákban kellett keresztülmenniük.
A 19. század végétől nagyjából 150 ezer indián, mesztic és inuit gyereket kényszerítettek arra, hogy szüleik akarata ellenére otthonuktól több száz kilométerre, nevelőintézetekben éljenek.
1883-ban Kanada alapító miniszterelnöke – Sir John A. Macdonald – azt találta mondani, hogy a indián gyerekek szülei pusztán "vademberek" és mindenképpen el kell venni tőlük gyermekeiket.
A gyerekek rendszeres fizikai, lelki és szexuális erőszaknak voltak kitéve.
A jelentések szerint ezekben a diákotthonokban legalább 6 ezer gyerek vesztette életét alultápláltság, betegség vagy erőszak miatt, és nagy részüket tömegsírokban temették el. Mára a 34 milliós kanadai népesség nagyjából 5 százalékát teszik ki az őslakosok.
Minden negyedik gyermek, aki a kanadai őslakosság felszámolására felállított bentlakásos iskolarendszerbe került, hónapok, vagy pár év alatt meghalt. A halálos áldozatok száma 6 ezernél is magasabb — mondta Murray Sinclair, a szövetségi Igazság és Megbékélés Bizottság elnöke, aki 2015. június 3-án hozza nyilvánosságra azt a jelentést, mely kimondja: a kanadai hatóságok és az állammal szövetséges egyházak genocídiumot követtek el az őslakosság ellen.
Az utolsó bentlakásos iskola 1996-ban zárt be és az őslakosság csaknem egyharmada került érintkezésbe a bentlakásos iskolákkal. Azok akik nem haltak meg, nagy számban lettek a szexuális bántalmazás áldozatai, mások pedig kényszermunkát végeztek.
A legtöbb halálozás a kezeletlen betegségek, valamint súlyos alultápláltság miatt következett be. Beverley McLachlin, a kanadai Legfelsőbb Bíróság elnöke szerint Kanada a tizenkilencedik és huszadik századokban "kulturális genocídiumra tett kísérletet."
"Kanada nemzeti étosza a kirekesztésre és a kulturális megsemmisítésre épült"–tette hozzá az LB elnöke. Sinclair teljes mértékben egyetért és jelezte: hogy ha bárki ma olyat próbálna tenni egy népcsoporttal, mint amit Kanada tett egészen 1996-ig az őslakossággal, akkor népírtással lehetne vádolni és bíróság elé állítani.
0 Megjegyzések