Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Egy létező cég alkalmazottja lehet az álkéményseprő

Több bejelentés is érkezett már a megyei katasztrófavédelemhez, hogy egy férfi pénzért kínál kéményseprőipari szolgáltatást.
Információink szerint akadt olyan, aki ki is fizette neki a kért összeget. Az egyik bejelentő arról számolt be, hogy a férfi szórólapot terjeszt Rákóczifalván, a lakók körében.

– Azt állítja, hogy a katasztrófavédelemmel áll szerződésben, és ő vizsgálja felül a kéményeket – mondta el lapunknak S. Tóth Anikó, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője.

– A bejelentőnél azonban már jártak korábban a katasztrófavédelem kéményseprői, és az elvégzett felülvizsgálatról tanúsítványt is kapott. Mivel nála akkor mindent rendben találtak a sormunkát végző kéményseprők, így tudta, hogy nincs szüksége felülvizsgálatra, ezért gyanút fogott, és bejelentést tett.

– Feltételezzük, hogy a férfi egy létező cég létező alkalmazottja, nem pedig álkéményseprő, a lakosság körében azonban nem végezhet sormunkát – fejtette ki a szóvivő, aki hangsúlyozta, hogy megyénkben lakossági kéményseprőipari szolgáltatást kizárólag a katasztrófavédelem kéményseprője végezhet.

Ez a sormunka keretében elvégzett ellenőrzés ingyenes, és előre megtervezett időpontban zajlik, melyről előzetesen értesítést küldenek a lakosoknak. Az egyéni vagy társas vállalkozások, illetve civil vagy gazdálkodó szervezet székhelyeként, telephelyeként vagy fióktelephelyként bejegyzett ingatlanokban azonban nem a katasztrófavédelem végzi az ellenőrzést.

– Szintén fontos, hogy a katasztrófavédelem kéményseprői az ellenőrzés során nem kezelhetnek készpénzt, így nem is kérhetnek – hívta fel a figyelmet a legfontosabb tudnivalóra S. Tóth Anikó.

– Ha olyan munkálatokat végez a kéményseprő, amely díjszabásra kötelezett, akkor az elvégzett munka alapján, a törvényben előírt díjszabás szerint számlát állítanak ki, amelyet az ügyfelek nem a helyszínen készpénzben, hanem harminc napon belül, átutalással vagy postai csekken kötelesek kiegyenlíteni.

– Kéményseprőink egyébként kéményseprőruhát viselnek, és igazolni is tudják magukat – tette hozzá.

A szóvivő rámutatott, ha a sormunka során a kéményseprő hibát észlel, az ingatlan használójának kell azt megoldania, majd értesítenie a katasztrófavédelem kéményseprőipari szervét, hogy kijavította a hibát.

Ilyenkor a kijavított tüzelő-fűtő berendezést, égéstermék-elvezetőt már a katasztrófavédelem kéményseprő mestere veszi át és állítja ki a tanúsítványt, nem pedig egy kéményseprő szakmunkás.

Ha egy ingatlannál a kéményseprő a sormunka során mindent rendben talált, nem megy ki újra felülvizsgáltatni és nem fog senkit sem odaküldeni, mert a lakossági sormunkát már elvégezte.

Változás jön

Az országgyűlés október tizenhetedikei döntése nyomán megváltoznak a kéményseprés szabályai. Amennyiben az elfogadott jogszabály hatályba lép, a családi házban élők 2018. január elsejét követően nem kapnak a kéményseprőipari szervtől, illetve egyes településeken az önkormányzati közszolgáltatótól a kéményellenőrzés időpontját megajánló értesítést.

A kéményseprő az ingatlantulajdonos kezdeményezése nyomán érkezik majd, és végzi el a sormunkában előírt feladatokat, amelyek a lakosság körében továbbra is ingyenesek maradnak.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések