Egyre több európai uniós politikus részéről hangzik el az a vélemény, miszerint a 2014 óta tartó bevándorlási válság veszélybe sodorta az egyik európai vívmányt: az állampolgárok szabad áramlását biztosító schengeni egyezményt.
Legutóbb egy francia polgármester, Jacques Myard emelte fel szavát a belső határőrizetet megszüntető, 1985-ben az Európai Gazdasági Közösség tagjai által aláírt megállapodással kapcsolatban. A francia fővárostól északnyugatra fekvő Maisons-Laffitte település polgármestere szerint ugyanis mára egyértelművé vált, hogy a „belső határok nélküli Európa utópisztikus elvén alapuló egyezményt felül kell vizsgálni”.
Hozzátette, nem Schengen az egyetlen az európai konstrukciók közül, amelyik nem működik megfelelően, azonban ennek hiányosságai az uniós állampolgárok életét sodorja veszélybe.
Myard szerint ugyanis a migrációs válság és a terrorizmus jelentette fenyegetettség megnövekedése egyértelműen összefügg egymással, a Ruptly nevű berlini székhelyű, de orosz hátterű televíziónak adott interjújában pedig hangsúlyozta: ahhoz, hogy megállítsuk az embercsempészek tevékenységét, vissza kell állítani az ellenőrzést a határainkon. Emlékeztetett, Franciaországban is láthattuk, hogy a 2015-ös párizsi terrorcselekmények után az első intézkedések között volt a határellenőrzés visszaállítása, illetve a repülőterek szigorúbb ellenőrzése.
Nigel Farage brit EP-képviselő, a függetlenségpárti UKIP volt elnöke hasonló véleményének adott hangot a napokban. Szerinte Schengen teszi lehetővé a terroristáknak, hogy könnyedén átszeljék a nemzetközi határokat és tömegmészárlásokat rendezzenek. – Az emberek szabad mozgása egyet jelent a terroristák szabad mozgásával – hangsúlyozta.
A schengeni egyezmény felülvizsgálata a 2015-ös párizsi terrortámadások óta napirenden van az unióban: Salah Abdeslam, a merényletek első számú gyanúsítottja és kitervelője ugyanis a 2016. márciusi elfogásáig legalább ötször fuvarozott terroristákat Európába: Szlovákiában nyaralt, Ausztriában pihent, majd a kontinens minden pontjáról szállította bérelt autójával egyenként Brüsszelbe a terroristákat. Mint ismeretes, Budapesten is megfordult kétszer.
A brüsszeli Zaventem repülőtéren elkövetett merénylet egyik elkövetője, Ibrahi Bakraoui szintén az unió számos országában megfordult, mielőtt élesítette robbanómellényét.
0 Megjegyzések