Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Itt a vég! Heteken belül polgárháború törhet ki egy Uniós országban!

Katalónia elszakadna Spanyolországtól, de a spanyol kormány hallani sem akar erről. Szeptember elsején népszavazást tartanak a tartományban az elszakadásról. Ha győznek az elszakadás pártiak az akár polgárháborúhoz is vezethet.
Továbbra is elszántan küzd függetlenségéért Spanyolország leggazdagabb tartománya: a katalán elnök a várakozásoknak megfelelően kiírta október 1-jére az elszakadásról szóló népszavazás időpontját. Carles Puigdemont úgy fogalmazott: „felkérjük országunk polgárait, hogy döntsék el, szerintük hogyan kellene alakítani Katalónia jövőjének irányát, vajon maradjunk a jelenlegi úton az autonómiánkkal, vagy lépjünk rá egy újra, független köztársaságként.

Három évvel korábban egyébként már volt az ügyben egy szimbolikus népszavazás, akkor a résztvevők 80 százaléka voksolt a függetlenségre, igaz, a lehetséges 5,4 millió választásra jogosult katalánból csak 2,3 millióan vettek részt a szavazáson. Október 1-jén az urnák elé járulóknak az „Akarja-e, hogy Katalónia független köztársaság legyen?” kérdésre kell majd választ adniuk.

Madridban nem nézik jó szemmel az évszázadok óta önálló politikai indentitással rendelkező tartomány újabb önkényes megnyilvánulását. A spanyol államügyész tegnap bejelentette, hogy büntetőeljárást kezdeményez a katalán kormány tagjai ellen az illegális önrendelkezési népszavazás meghirdetése miatt. José Manuel Maza az MTI szerint a sajtónak azt nyilatkozta: hasonló lépést tesz a katalán törvényhozás elnökségével szemben is, amiért lehetővé tették, hogy a referendumról szóló törvényt megszavazhassa az autonóm parlament.

A jogszabály megszavazása előtt az ellenzék kivonult a parlamentből, katalán és spanyol zászlókat hagyva maguk után. A törvényjavaslat szerda reggel, az ellenzék számára váratlanul került napirendre. Ők a gyors eljárást is jogszerűtlennek tartják, de bíznak az alkotmánybíróságban, amely korábban már alkotmányellenesnek nyilvánított minden, a függetlenségi népszavazás megtartására irányuló törekvést.

Az ellenzéki Néppárt képviselője szerint az új törvény hamarosan már csak történelem lesz. – Ebben az országban hatékonyan működnek a demokratikus intézmények, így a központi kormány felkérésére a spanyol alkotmánybíróság megvizsgálja és érvényteleníti majd a mai megállapodásokat – fogalmazott Santiago Rodriguez.

A spanyol lapok államcsínynek minősítik a népszavazási törvény elfogadását: az El Mundo című újság szerkesztőségi véleménycikkében kifejtette: a katalán függetlenségpártiak súlyos csapást mértek a jogállamiságra, megsértették a demokratikus normákat, az illegális referendumról szóló törvénnyel akarják alátámasztani „köztársaságuk délibábját”.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések