Észak-Korea magyar idő szerint este 11 körül egy rakétát indított el Japán irányába; a szigetország lakóit felszólították a hatóságok, hogy menjenek az óvóhelyekre – írja a BBC. A rakéta azonban kilenc percnyi repülést követően, 2000 kilométerre Hokkaidó szigetétől keletre csapódott be a Csendes-óceánba, és semmilyen kárt nem okozott a szigetországban. A rakétakísérlet miatt újabb rendkívüli ülést tart az ENSZ Biztonsági Tanácsa pénteken. Az ülést zárt ajtók mögött tartják – közölte az MTI szerint a testület etióp soros elnöke jelentette be.
Légvédelmi riadóra ébredtek Japán Hokkaido szigetének lakói pénteken reggel, miután Észak-Korea újabb rakétát lőtt át a szigetország felett. Ahogy földrengések előtt szokták, az emberek most is kaptak rövid szöveges üzenetet a mobiltelefonjaikra és a televíziók is megszakították adásaikat, hogy felkészítsék a lakosságot egy esetleges vészhelyzetre.
Több vasútállomást evakuáltak a térségben. A reggeli csúcsforgalomban sokan rémülten szembesültek a hírekkel. Egy helyi lakó szerint lassan a hétköznapjaik része lesz, hogy légvédelmi riadóra ébrednek, ami nem normális, hogy rettegésben kell élniük. Ahogy mondta, valaki igazán megállíthatná már Észak-Koreát.
A dél-koreai vezérkar szűkszavú közleménye szerint helyi idő szerint reggel Phenjan körzetéből keleti irányba indítottak egy “azonosítatlan rakétát”. A helyzetet Dél-Korea és az Egyesült Államok jelenleg elemzi, összehívták a szöuli nemzetbiztonsági kabinetet, Donald Trumpot is tájékoztatták a történtekről. A dél-koreai hadsereg becslése szerint a rakéta valószínűleg elérte a 770 kilométeres magasságot, és 3700 kilométert tett meg.
A dél-koreai hírszerzés már több mint egy hete tudomást szerzett arról, hogy Északon egy interkontinentális ballisztikus rakétát (ICBM) szállítanak a nyugati partvidékre, amivel bármikor újabb tesztet hajthatnak végre. Szöul azóta lényegében folyamatos mozgósításban tartja haderejét, és egymást érik az erődemonstrációk.
A diktatúra az elmúlt napokban többször is totális pusztítással fenyegette meg az USA-t, illetve szövetségeseit, Japánt és Dél-Koreát. Legutóbb pont csütörtökön jelentette ki a külkapcsolatokért és propagandáért felelős Koreai Ázsia-Csendes-óceán Béke Bizottság, hogy nukleáris fegyvereivel elsüllyeszti Japánt, valamint hamuba és sötétségbe borítja az Egyesült Államokat, mert támogatták az ENSZ Biztonsági Tanácsának az észak-koreai exportot sújtó legújabb határozatát és szankcióit. Ezek a szankciók – főleg, ha az Észak-Korea legnagyobb kereskedelmi partnerének számító Kína is betartja – komoly csapást jelenthetnek a diktatúra gazdaságára, mivel a húzóágazatnak számító textilexportot és a stratégiailag mindig fontos olajimportot sújtják.
Washington Pekingre és Moszkvára vár
Hosszú távon fejfájást, rövid távon viszont lehetőséget is jelenthet Oroszországnak az Észak-Korea körüli helyzet. Miközben a kínai elnök hallgatott, a nemrég saját vadászbombázókkal is demonstráló Putyin nagyon aktívan nyilatkozott.
Az Egyesült Államok külügyminisztere közleményben hangsúlyozta, hogy Kínának és Oroszországnak cselekednie kell. „Kína szállítja a fűtőolaj nagy részét Észak-Koreának. Oroszország a legnagyobb foglalkoztatója az észak-koreai munkaerőnek” – olvasható a közleményben.
Rex Tillerson szerint „Pekingnek és Moszkvának közvetlenül vezetőik révén jelezniük kell, hogy nem tűrik tovább a felelőtlen rakétafelbocsátásokat”.
James Mattis védelmi miniszter – aki Nebraskában tett látogatást az Egyesült Államok Stratégiai Parancsnokságánál (STRATCOM) – újságíróknak azt mondta: az észak-koreai rakéta „japánok millióit rémítette meg és késztette arra, hogy fedezékbe vonuljanak”. Az észak-koreai provokációra adandó amerikai választ firtató újságírói kérdésre Mattis csak annyit mondott: „Erről egyelőre nem akarok nyilatkozni”.
A történtekre gyorsan reagáló Malcolm Turnbull ausztrál miniszterelnök épp ezért a rezsim szankciók miatti frusztrációjának tudja be a rakétakísérlet, ami egy újabb veszélyes, felelőtlen és bűnös cselekedet a rezsim részéről, mellyel veszélyeztetik a régió és a világ stabilitását.
A japán hadsereg lelőhette volna a rakétát, de nem tette. Rendkívüli kormányülést hívtak össze.
0 Megjegyzések