Mennyit ér a szólásszabadság? Elméletben megfizethetetlen. A gyakorlatban 600 ezer dollár. Ennyit költött ugyanis a múlt héten a biztonsági intézkedésekre a University of California, Berkeley, Amerika világhírű egyeteme, hogy zavargások nélkül tarthassa meg előadását a jobboldal 33 éves csillaga, az író-kommentátor, Ben Shapiro.
A híresen liberális egyetemen erős rendőri beavatkozással lehet csak megvédeni a konzervatívokat? – tették fel többen a kérdést, és időtállónak tartották a modernkori konzervativizmus amerikai atyjának, William Buckley-nak a megjegyzését: „A liberálisok azt állítják, hogy meghallgatják mások véleményét, aztán megdöbbennek és megsértődnek, ha felfedezik, hogy más vélemény is van.”
Shapiro és Yiannopoulos között azonban nagy a különbség. Shapiro írónak és nem szórakoztató provokátornak tartja magát; nem kívánja heccből szétzilálni a konzervatív tábort. Shapiro korábban a Breitbart szerkesztője is volt, de mára elhatárolódik az alt-right laptól és annak vezetőjétől, Donald Trump ex-stratégájától, Steve Bannontól. Nem támogatta Trump elnökségét sem. Az igazság viszont az, hogy az egyetem újabban a szélsőjobb és a szélsőbal összetűzésének színhelyévé vált, amihez a diákságnak semmi köze sincs.
A konfliktusokat mindig kívülről jött szereplők mozgatják. Februárban erőszakos összecsapás volt a rendőrség és a szélsőbalos militarista Antifa csoport között a jobboldali celeb provokátor, Milo Yiannopoulos meghirdetett előadása előtt. Törtek-zúztak, 100 ezer dolláros kárt okoztak. Ennek megelőzésére rendelték el a szigorú biztonsági intézkedéseket a Shapiro-rendezvény előtt, annál is inkább, mert az ortodox zsidó előadó több helyről is kapott fenyegetést.
De ez csak a felvezető volt. Szeptember végén Milo Yiannopoulos „szólásszabadság hetet” rendez a kampuszon. Ezen a rendezvényen uszító figurák is megjelennek majd. Steve Bannon, a Breitbart vezetője mellett előadást tart a szélsőséges szövegeiről ismert Ann Coulter és két muszlimellenes provokátor, David Horowitz és Pamela Geller. Többen aggodalommal figyelik az előkészületeket; szerintük Milo az „őrültig” hergeli a baloldalt, így megvan az esély az újabb incidensre. A szomszédos Oaklandból – ahol nem ritka a színes bőrű, erőszakos megmozdulás – könnyedén átjöhetnek rendbontó elemek. Hol máshol demonstrálná erejét a militáns Antifa szervezet, ha nem a Berkeleyn?A Berkeleyn tartott előadásában Ben Shapiro a politikai korrektség, az egyetemeken eluralkodó balliberális véleménydiktatúra ellen emelt szót. Kiállt az élet védelme, a hagyományos konzervatív értékek mellett. A beszédét követő vitában a hallgatók és az előadó között izgalmas, udvarias dialógus alakult ki.
Az egyetem vezetősége sokszoros dilemma előtt áll. Mi a fontosabb: a hallgatóság védelme, a nyugodt munka biztosítása vagy az elvek? Mert a 60-as években ez az intézmény hirdette meg az egyetemi szólásszabadság elvét. Itt voltak a legnagyobb polgárjogi tiltakozások, tüntetések a vietnami háború ellen. Bár idővel a politikai aktivizmus alábbhagyott, a kampusz főterén ma is vannak kisebb demonstrációk, ma is nyújtanak be petíciókat a hallgatók különféle ügyekben. A vezetés könnyebben elviselte a hangoskodást, ameddig az egybecsengett az egyetem liberális szellemével. De ki gondolta volna, hogy az új évezredben a baloldaliak elhalványulnak, a jobboldaliak megerősödnek, és egyre inkább szót követelnek?
Az egyetem több mint 200 professzora tiltakozik azzal, hogy a „Milo-héten” nem tart órát. A korábbi véres összeütközésekre – Seattle, Portland, Charlottesville – hivatkozva arra intik tanítványaikat, hogy maradjanak otthon. Szerintük az egyetem kötelessége, hogy megteremtse az intézményre jellemző magas szintű oktatáshoz szükséges nyugodt feltételeket. (Az egyetemnek több Nobel-díjas oktatója között volt mások mellett a magyar származású John Harsányi közgazdász. Itt tanított Roska Tamás Bolyai-díjas magyar villamosmérnök is.)
Többen felvetik a kérdést: ki pénzeli ezeket a jobbos sztárokat, akik saját testőreik gyűrűjében járják az egyetemeket? És ki finanszírozza az ellenük szervezkedő baloldali erőszakszervezetet, az Antifát?De a rektor, Carol Christ – aki mellesleg a CEU igazgatótanácsának is tagja – kiáll a szólásszabadság mellett. Amennyiben az egyetem konzervatív csoportja szabályos kérvényt nyújt be, a jobboldali előadók megtarthatják előadásaikat, az egyetem biztosítja a feltételeket. Nem tudni, milyen áron.
0 Megjegyzések