Jean-Claude Juncker rendszeresen beszél és találkozik a nyilvánosság kizárásával Orbán Viktorral.
Az elmúlt hónapok vitákkal terhelt kapcsolatait nézve ez meglepő, mégis erről személyesen maga az Európai Bizottság (EB) elnöke beszélt a Politico című lapnak. Indoklása szerint ugyanis nem akarja elveszíteni az unióból Magyarországot.
Kérdeztük Orbán Viktor sajtófőnökét, valóban szoktak-e találkozni, igazak-e Juncker kijelentései:
– Titkos találkozókról szó sincs. A miniszterelnök minden hivatalos megbeszéléséről tájékoztatást adunk – közölte Havasi Bertalan.
Juncker hízelgő szavai mellett a bírálatok sem maradtak el, például Európa problémái között említette Lengyelország és hazánk migrációs politikáját. Nem rejtette véka alá, hogy keményebben lép fel Varsóval, mint Budapesttel szemben. Elemzők véleménye szerint ezzel igyekszik szembefordítani a két országot, a két politikai vezetést.
Pedig Orbán és a luxemburgi politikus viszonya soha nem volt felhőtlen: 2014-ben csak a magyar és a brit kormányfő ellenezte Juncker bizottsági elnökké választását. Ezt követően rendszeressé váltak a konfliktusok, 2015-ben például Helló, diktátor! köszöntéssel fogadta Juncker Orbánt, és kézfogás közben még egy nyaklevest is adott a magyar miniszterelnöknek. Csak olaj volt a tűzre a Fidesz-Brüsszel-ellenes plakátkampánya, amelyet sokszor kritizált az EB elnöke.
Azonban 2015 októberében a konzervatív Jog és Igazságosság pártja leváltotta Lengyelországban a 8 éve regnáló kormányzatot, a Beata Sydlo vezette új kabinet pedig határozottan kiállt az uniót gyakran bíráló Orbán mellett. A jelenlegi magyar modellt követő lengyel vezetés gyakorta konfrontálódik Brüsszellel, és ők is elutasították a menekültkvótát.
Kiszelly Zoltán politológus szerint Juncker megnyilvánulása csupán egy megosztási kísérlet: – Brüsszel azt szeretné, hogy ha felvetődik a lengyelek szavazati jogának elvétele, az eljárás végén Magyarország ne emeljen vétót – mondta lapunknak a szakember. – Megakadályozná, hogy Varsó is a magyar kormány útjára lépjen, ugyanis, ha a 38 milliós Lengyelország is követ minket, az már kritikus tömeget jelent – tette hozzá.
Boros Tamás, a Policy Solutions stratégiai igazgatója szerint a lengyel kormánnyal ellentétben Orbán csak szóban támadja Junckert: – A magyar kormány EP-képviselői ugyanabba a Néppártba tartoznak, mint Juncker, így a menekültügyet leszámítva döntő többségben együtt szavaznak az EB elnökével. A lengyel kormánypárt azonban nem ebbe a táborba tartozik, így ők tettekkel is szembemennek – magyarázta a politológus.
Követi a Fideszt az Igazságosság
A Jaroslaw Kaczynski vezette Jog és Igazságosság pártja a kormányra kerülésük óta számos lépésben másolta a második, illetve harmadik Orbán-kormányt. A lengyel vezetés is nagy hangsúlyt fektet a szuveneritásra, és gyakran hangoztatja a nemzetállamok fontosságát. A szintén az „illiberális demokrácia” útjára lépő lengyel kabinet a médiára vonatkozó jogszabályokon túl az igazságszolgáltatást és a gazdaságot is a Fidesz-KDNP pártszövetséghez hasonlóan alakította át az elmúlt években.
0 Megjegyzések