Az unió reformra szorul, de van, ami reményt ad – írja Soros György neves befektető a hvg.hu-n megjelent véleményírásában. Cikkében részletesen ír a CEU ügyéről és Orbán Viktor miniszterelnökről is.
“Ma az Európai Uniót egyszerre kell megmenteni és megújítani. A legfontosabb a megmentése, mert létében fenyegeti veszély” – kezdi cikkét a magyar származású híres befektető. Szerinte a veszély egy része kívülről ered, így például a Vlagyimir Putyin vezette Oroszország, Erdogan Törökországa, al-Sziszi Egyiptomja és az az Amerika, amelyet Donald Trump próbál létrehozni. De van belső fenyegetés is. Az EU olyan egyezmények talaján áll, amelyek a 2008-as pénzügyi válság után elvesztették értelmüket – véli.
És ahogy az európai intézmények működése egyre bonyolultabbá vált, maga az unió is részben működésképtelenné lett mára- mondja.
Megítélése szerint a Brexit pusztító hatással lesz mindkét félre, ezért az uniónak konstruktívan kell vezetnie a tárgyalásokat. Megismétli korábbi álláspontját, hogy hiba volt a 2008-as pénzügyi válságot követően a megszorítások erőltetése a hitelező államok részéről.
A Brexit a dezintegrációhoz vezető lépés, ezért ennek mindenki a vesztese lesz. Előrevetíti, hogy újra vonzóvá kell tenni Európát, ahol
világosan elválasztanák egymástól az Unió és az eurozóna fogalmát. Másrészt tudatosítaná, hogy az eurozónát elavult és megkövült szerződések irányítják.
“Az EU olyan szervezet, amelyben az eurozóna a mag, a többi tag pedig alacsonyabb rendű. Ez így nem maradhat. Az euró megoldhatatlan problémái nem verhetik szét magát az uniót” – figyelmeztet Soros, aki azt javasolja, hogy a többsebességes Európa helyett többsávos Európáról kellene elkezdeni beszélni.
A tagállamoknak szerinte szélesebb demokratikus mozgásteret kell adni, ma az államok inkább a saját szuverenitásukat erősítik, mint hogy még többet adnának fel belőle.
Három terület
“Mindenképp előrelépésre van szükség három területen. Ezek: a területi szétesés, amelynek példája a Brexit; a menekültkrízis; és a megfelelő gazdasági növekedés hiánya. Mindhárom témában nagyon alacsony az együttműködés szintje” – fogalmaz Soros.
A neves befektető reményeit erősítik az alulról szerveződő kezdeményezések, amelyek például “a lengyel Jog és Igazságosság uralmával, valamint Orbán Viktor miniszterelnök kormánypártjával szemben szállnak síkra”.
“A magyar ellenállás valószínűleg éppúgy meglepi Orbánt, ahogy engem. Orbán azon van, hogy politikáját a velem folytatott személyes konfliktusra fűzze fel. Célpontja lettem kormánya kíméletlen propagandakampányának. Saját magát a magyar szuverenitás védelmezőjének állítja be, engem pedig spekulánsnak, aki valami homályos, ám gonosz összeesküvés keretében azon dolgozom, hogy Európát illegális bevándorlókkal árasszam el. De az igazság az, hogy én a Közép-európai Egyetem büszke alapítója vagyok, amely 26 év után a világ legjobb 50 egyeteme között szerepel számos társadalomtudományi képzésével. A CEU támogatásával lehetővé tettem, hogy megőrizze akadémiai szabadságát minden befolyással szemben, beleértve a magyar kormányt, vagy akár az alapítóját magát” – üzeni a magyar miniszterelnöknek.
Két tanulság
Soros György mindezekből két tanulságot vont le:
A nyílt társadalmak megőrzéséhez nem elég a jogállamban bízni: ki kell állni azért, amiben hiszünk.
A demokráciát nem lehet külföldről szállítani. Azt a népnek magának kell kivívnia és megvédenie.
Előbbi kapcsán annak a reményének ad hangot, hogy a CEU küzdelme “végül mozgásba hozza Európa igazságszolgáltatásának lassan őrlő malmát”. Utóbbi kapcsán pedig azt írja: csodálom a magyarok bátorságát, amivel szembeszállnak Orbán maffiaállamának szemfényvesztésével és korrupciójával.
“Az előttünk álló út veszedelmes. De én látom ebben a küzdelemben a lehetőséget, hogy Európa még feltámadhat” – zárja véleményírását Soros.
Forrás: portfolio.hu
0 Megjegyzések