Három éven belül megkezdődik a Földön a legújabb kis-jégkorszaki hideg klíma kialakulása – állítja egy brit lap éghajlat kutatókra hivatkozva.
A Daily Star számára nyilatkozó szakértők szerint a nap csökkenő aktivitása, a Nap a Föld és Hold egymással kölcsönhatásban levő gravitációs erőinek változásai, valamint a globális klímaváltozás együttes hatása idézi elő hamarosan az új mini-jégkorszaki éghajlatot
A Daily Star számára nyilatkozó szakértők szerint a nap csökkenő aktivitása, a Nap a Föld és Hold egymással kölcsönhatásban levő gravitációs erőinek változásai, valamint a globális klímaváltozás együttes hatása idézi elő hamarosan az új mini-jégkorszaki éghajlatot
Valentina Zharkova a Northumbria Egyetem kutatójaként a naptevékenységet kiszámító matematikai modellek fejlesztésével foglalkozik.
A matematikus professzor kutatásai szerint a Nap aktivitása hamarosan a 350 éve mért legalacsonyabb szintre csökken majd, ami mindenképpen hőmérséklet-csökkenéshez vezet.
Ez alapján pedig három éven belül jelentős lehűlés várható Európában, Észak-Amerikában és Ázsiában is a napsugárzás drasztikus mértékű csökkenése következtében.
A tudósok szerint hasonló jelenségre volt már példa a történelem során, amikor 1650 és 1710 között Európában – többek között Nagy-Britanniában is – a hőmérséklet egészen mélyre zuhant, a Nap aktivitásának – a csillagászatban a Maunder Minimum néven ismert – csendes fázisba lépése miatt.
Zharkova úgy véli, hogy az akkorihoz hasonló módon szélsőségesen fagyos időre számíthatunk hamarosan mi is. Olyan időre, amikor ideiglenesen a tengerek és folyók is befagynak majd.
A Daily Star számára nyilatkozva a tudós ugyanakkor hangsúlyozta, hogy: előre nem lehet pontosan kiszámítani a jövőbeni éghajlatváltozásokat. Csak megbecsülnünk lehet azt, hogy az 1645-1705 közötti Maunder minimálist megelőző nagy ciklus tapasztalatai alapján mire számíthatunk majd – mondta a tudós.
Zharkova szerint amit biztosan tudunk az az, hogy abban az időben a mini jégkorszak 60-65 évig tartott. A csillagászati becslések szerint pedig a nap aktivitásában a következő nagy csökkenés és egy 33 éven át tartó folyamatosan alacsony intenzitású nap aktivitási szakasz, az 2020 és 2053 között várható.
Ezek alapján tehát az várható, hogy a 2020-tól kezdődő időszakban a 17. századi kis jégkorszak klímájához hasonló, rendkívül hosszú és hideg teleket jelentő időjárásra mindenképpen számíthatunk – állapította meg a matematikus.
A brit lap által idézett más kutatások szerint a közelgő kis-jégkorszaki klíma egy másik alakító tényezője az lehet, hogy egy természetes lehűlési időszak az éppen 2019-től várható, hogy elkezdődik. Ez pedig hozzájárulna annak a hatásához, ahogy a 2020 és 2053 közötti 33 éves időszakban a nap aktivitásának jelentős csökkenésére és így a földet elérő napsugarak mennyiségének a redukálódására lehet számítani. Ezek a tényezők együttesen akár a hőmérséklet drasztikus mértékű csökkenését is eredményezhetik majd.
Ha a nagyszabású jégkorszak előrejelzés valóra válik, akkor a becslésesek szerint olyan időszak köszönt majd az emberiségre, mint amit a 2004-es klíma katasztrófa film, a Holnapután festett le.
A lapnak nyilatkozó David Dilley, a Global Weather Oscillations vezérigazgatója szerint a Föld globális felmelegedési és lehűlési ciklusait a Föld, a Hold és a Nap egymással kölcsönhatásban levő gravitációs erői is meghatározzák. Ezek változásai alapján pedig kb. 120 000 évig tartó nagyobb, illetve kisebb, 230 évig tartó kisebb éghajlati ciklusok váltják egymást a Földön.
Dilley úgy véli, hogy az elmélet helyességét igazolja az a tény, miszerint i.e. 900 óta öt melegedési ciklus volt megfigyelhető a Föld éghajlati történetében, amelyek után mindig jelentős lehűlési ciklusok következtek.
Az elmélet szerint az utolsó globális felmelegedési ciklus 1790-ben fejeződött be, ezért 2019-től lehet számítani a következő gyors lehűlési időszak kezdetére.
A tudósok számításai szerint a közelgő lehűtés első szakaszában a hőmérséklet majd az 1940-es évek hőmérsékleti szintjére fog lesüllyedni, ami például az Egyesült Királyság esetében -21 celsius fokot jelent majd télen.
A lehülés ezután 60-100 évig tovább tart, majd fokozatosan elkezdődik a felmelegedés a következő globális felmelegedési ciklus előkészítéseként, amely egyébként nem lesz olyan meleg, mint amelynek most a végénél tartunk.
A jelenlegi ember okozta globális felmelegedési adatokra utalva Met Office azt mondta a Daily Star Online-nak, hogy számításaik szerint az új mini-jégkorszak a vele járó hőmérséklet csökkenése ellenére sem lesz képes semlegesíteni az ember által okozott globális felmelegedés hatásait.
George Feulner, az éghajlat változásaival foglalkozó Potsdami Intézet kutatója is egyetért ezzel a nézettel, mivel szerintük is várható a globális hőmérséklet természetes csökkenése, de az csupán legfeljebb mínusz 0,1 Celsius fokos változást jelent majd szemben a 2030-ig várható plusz 1,3 Celsius fokos felmelegedéssel. ”
Forrás: 888.hu
0 Megjegyzések