Miközben a mostani iskolások azt számolgatják, hány nap van még hátra a nyári szünetig, addig a kiterjesztett valóságnak (AR) és virtuális valóságnak (VR) hála sokak szerint a jövőben a fizikai iskolábajárás teljesen feleslegessé válik majd.
A virtuális valóságban történő tanulást régóta kutatják, meglehetősen komolyan. A floridai egyetem vizsgálatai során kiderült, hogy pont az elszigeteltség miatt a VR szemüveges virtuális oktatás bizonyos tantárgyak esetében még hatékonyabb is, mint a most ismert módszerek használatakor.
Mert míg a valóságban az osztálytársak, a hangok, fények, a sutyorgás, a telefonozás megzavarhatják a gyereket a koncentrálásban, addig a virtuális módszernél ezek ki vannak zárva. Mivel koncentráltan tanulnak, a modern gyerekek hamarabb tanulnak az új módszerrel, az egyéves tananyagot három héttel korábban fejezték be, miközben a jegyeik ugyanolyan jók voltak, mint a többieké.
A hordozható szemüvegeknek hála ott is taníthatnak majd, ahol nincs iskolaépület, vagy akár infrastruktúra, nem kell családoknak, diákoknak költözniük, ha jó iskolába akarnak járni, nem lesz gond férőhelyekkel, a tananyagot pedig élvezetesen kaphatják meg a tanulók.
Az élményszerűség a VR és AR módszer egyik legnagyobb előnye
Hiszen a tankönyvből elolvasni és bemagolni olyan adatokat, hogy melyik hadvezér pontosan hol szállt partra, melyik évben, milyen háborús stratégiával ütött rajta az ellenségen – száraz tények. Ehelyett virtuálisan látható válik a háború borzalma: mert milyen érzékletesen tanít az, amikor a lövészárokból látjuk a normandiai partraszállást, vagy Petőfi mellett állunk, miközben a Nemzeti Dalt szavalja.
A kérdés csak az, mikortól?
A VR és az AR módszer sok előnyével szemben azért megfogalmazódnak kritikák is. Ilyen például az, hogy mivel nem kell egy közösségben szocializálódni tanulás közben, ezért elszigetel, és kevésbé van a gyerekeknek alkalmuk a társadalomba illetve közösségbe illeszkedés szabályait elsajátítani. Magyarán szólva elmaradnak a szocializációs tapasztalatok.
Másrészt a módszer nagyon drága, tehát eléggé egyértelmű, hogy elsősorban a gazdaságilag fejlettebb országok tudják majd az iskolások számára biztosítani ezt a tanulási módszert.
Forrás: Nuus.hu
0 Megjegyzések