A közelgő elnökválasztást megelőző hetekben újból a reformisták és a keményvonalas konzervatívok küzdelméről szól a kampány Iránban.
A közelgő elnökválasztást megelőző hetekben újból a reformisták és a keményvonalas konzervatívok küzdelméről szól a kampány Iránban. A perzsa állam nukleáris programját tisztázó nemzetközi megállapodásnak köszönhetően az ország kapuit évtizedes elszigeteltség után valamelyest újból kinyitó Haszan Róháni elnök a napokban új, az elemzők által akár az államfői pozíció elnyerésére is esélyesnek tartott kihívót kapott az iráni elit hagyománytisztelő szárnyáról, az egykori főügyész, Ebrahím Raiszi személyében.
A jelenleg az erőteljes politikai és gazdasági befolyással bíró Asztan Kudsz Razavi segélyalapítvány felügyelőjeként tevékenykedő, 56 éves férfi jelöltségét a legfőbb vezető, Ali Khamenei nagyajatollah hagyta jóvá. A keményvonalas konzervatívok a Khamenei bizalmi emberének számító Raiszit szánják a reformisták és a mérsékeltek által támogatott Róháni utódjául. Ha sikerül egységbe kovácsolnia a töredezett hagyománytisztelő oldal különböző csoportjait, Raiszi eséllyel szólíthatja meg a választók szélesebb rétegeit is, akik elégedetlenek az ország gazdasági helyzetével.
A szankciók jelentős részének feloldása következtében az iráni gazdaság komoly eredményeket ért el az elmúlt évben, külföldi cégek tucatjai nyomultak be a hosszú ideig zárt piacra, és a kereskedelmi forgalom is fellendült.
A Világbank előrejelzése szerint idén 5,2 százalékkal növekedhet Irán GDP-je. A helyiek azonban nem sokat éreznek a javarészt tetszetős makrogazdasági adatokból. A munkanélküliségi mutatók – különösen a fiatalok körében – folyamatosan romlottak az utóbbi negyedévekben, az infláció szintén meglódult, ami a szegényebb rétegek számára igazán fontos alapvető élelmiszerek tekintetében a leginkább tetten érhető. A társadalmi feszültségeket okozó folyamatok miatt megerősödtek a kritikus hangok Róhánival szemben, de szakértők figyelmeztetnek, hogy a regnáló elnök mögött még így is stabil támogatói bázis áll.
Az elnökségért folyó versenyben frissen induló Raiszi esélyeit rontja, hogy az iszlám köztársaság kialakulásának kezdeti éveiben több ellenzéki meggyilkolásában is szerepet játszott helyettes ügyészként. Ez nemcsak a reformisták, hanem mérsékelt konzervatívok körében is visszatetszést kelt. A május 19-i választás végeredményét azonban nagyban befolyásolhatják a szíriai események is. Róháni egyre keményebb hangot üt meg Washingtonnal szemben, ám kérdéses, hogy ez elég lesz-e az Amerika-ellenes erőknek - írja a Magyar Idők.
0 Megjegyzések