A Trump-kormányzat egyik elsődleges célja a rendszerváltás a polgárháború sújtotta Szíriában, valamint az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet legyőzése, az iráni befolyás visszaszorítása Szíriában és Bassár el-Aszad elnök megbuktatása - közölte egy interjúban Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete.
Nikki Haley a CNN televízió vasárnap adásba kerülő State of the Union című műsorában a Reuters előzetese szerint elmondta: “Nem látunk lehetőséget a békére Szíriában, amíg Aszad ott van”.
Az elhangzottak változást jelentenek ahhoz képest, amit Haley a pénteki amerikai csapás előtt hangoztatott. Donald Trump amerikai elnök azután rendelte el a szíriai támadást, hogy meglátta a televízióban az ideggáztól szenvedő gyermekeket. A csapás előzménye, hogy a feltevések szerint Aszad-rendszere Hán Sejkúnban – valószínűsített – vegyifegyver-támadást hajtott végre, az amerikaiak pedig megtorlásul egy szíriai légi támaszpontra támadtak rakétákkal.
Rex Tillerson amerikai külügyminiszter türelmesebbnek tűnt Aszaddal szemben, amikor szombaton azt hangsúlyozta, hogy Washington számára a legfontosabb az Iszlám Állam legyőzése.
Mihelyst csökken vagy megszűnik az Iszlám Állam jelentette fenyegetés, “közvetlenül a szíriai helyzet stabilizálására fordíthatjuk a figyelmünket” – mondta Tillerson a CBS televízió szintén vasárnap adásba kerülő Face the Nation című műsorában.
Tillerson hozzátette: az Egyesült Államok reméli, hogy sikerül összehoznia a feleket, hogy megkezdjék a politikai megoldást eredményező folyamatot.
A külügyminiszter szerint ezekhez a tárgyalásokhoz szükség lesz Bassár el-Aszad és a szövetségesei támogatására is.
“Reméljük, hogy Oroszország úgy dönt, hogy konstruktív szerepet játszik és támogatja a tűzszünetet, egyrészt a védnöksége alatt folyó asztanai tárgyalásokon, másrészt Genfben” (az ENSZ közvetítésével folyó konzultációkon) – mondta.
Hozzátette: “Ha sikerült tűzszünetet létrehoznunk a szíriai stabilizációs övezetekben, reményeink szerint biztosítottak lesznek a feltételek, hogy megkezdjünk egy hasznos politikai folyamatot”.
A szíriai hadsereg szombaton újabb légicsapásokat mért a lázadók kezén lévő Idlíb tartományra, a támadásban az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja és a polgári védelem szerint tizennyolcan haltak meg, közöttük öt gyermek.
„Jó példa ez arra, hogyan kell viselkedni, ha tovább akarják élezni a helyzetet”
Szabotázsnak nevezte az orosz Szövetségi Tanács, a parlament felsőházának külügyi elnöke Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet kijelentését, amely szerint lehetetlen a politikai megoldás Szíriában, amíg Bassár el-Aszad az ország elnöke.
“Nevezzük a nevén a dolgokat, ez a nemzetközi közösségnek a szíriai hatalom és az ellenzék közötti politikai párbeszéd elindítására irányuló erőfeszítésének az egyenes elszabotálása” – írta Konsztantyin Koszacsov.
“Az Egyesült Államok véleményét olvassák mind a mérsékelt, mind a fegyveres ellenzék soraiban. Mi értelme ezek után Asztanába vagy Genfbe utazni, kérdezik ezek után” – tette fel a kérdést hivatalos Facebook-oldalán Koszacsov.
“Ezt elolvasva ismét fegyverhez nyúlnak. Vállvetve a hősies amerikaiakkal, akik a szír kormányhadsereg repülőtereit bombázzák. Jó példa ez arra, hogyan kell viselkedni, ha tovább akarják élezni a helyzetet. Nem beszélve a terrorcsoportokról, akik közül messze nem mindenki tud olvasni, harcolni viszont mindenki tud” – írta a politikus.
Oroszország Aszad szövetségese, az asztanai Szíria-közi béketárgyalások egyik védnöke és elutasítja a szíriai ellenzék követelését, hogy az elnök távozzon a hatalomból.
MTI
0 Megjegyzések