Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

A repce javában virágzik a földeken, a beporzás viszont akadozik

A korán beköszöntő melegben meglódult a növények kelése, fejlődése, a lehűlés azonban több kultúra fejlődését is visszavetette. Szerencsére azonban a legzordabb tavaszi tél elkerült bennünket. Gazdákat kérdeztünk, mit tapasztalnak most földjeiken.
– A kalászosok szépek, jót tett nekik a csapadék – számolt be róla a rákóczifalvai Marinka László.

– Márciusban összességében tizenöt milliméternyi hullott, most meg két nap alatt esett negyvennyolc milliméter eső – az éves csapadékmennyiség tíz százaléka –, ami kicsit sok volt így egyszerre. De az időben elvetett őszi búza, őszi árpa szép, jól viseli ezt az időjárást, a napraforgóra, kukoricára viszont hideg van, a kapás növények nem tudnak úgy fejlődni, mint kellene.

Éjjel közel voltunk a nulla fokhoz, de szerencsére megúsztuk a fagyot. A repce félúton tart a virágzásban, és későn jött rá az eső, most meg fázik. De korai még megmondani, mennyire tud majd betermékenyülni, sok múlik azon is, számíthatunk-e rövid időn belül felmelegedésre. A földeken most a lehullott csapadék miatt áll a munka, de addig is lehet készíteni a pályázatot az éves területalapú támogatásra. Ha viszont megszikkad annyira a föld, hogy rá lehet menni, lehet folytatni a kapás növények vetését, illetve a vegyszerezni kell, fontos a hideg, nyirkos időben jelentkező gombák elleni védekezés – hangsúlyozta a gazdálkodó.

Marinka László arra is felhívta figyelmünket, azt tapasztalta, hogy mostanra napraforgóból elfogytak a vetőmagok. Ez arra utal, hogy idén országosan nagy területeket vetettek be ezzel a növénnyel, korábban ugyanis nem volt jellemző a hiány.

A Szolnok határában gazdálkodó Bede Ferenc repcéje is javában virágzik. De idén a lehűlés előtt sem volt olyan szép e növény. Az ősszel vetett búzája kapott vegyszert, műtrágyát, szépen fejlődött, egészséges. A zabnak is jót tett az eső – a környéken 50–60 milliméternyi hullott –, kellett már nagyon, egyelőre még foltokban kelt ki a növény.

A napraforgója ötvenszázalékos kelésben volt az eső előtt.

– A kukorica is el lett vette – árulta el –, de eddig még nem kelt ki. Most megkapta a nedvességet, s ha jön rá egy kis jó idő, beindul a fejlődése.

Dudás Attila repcéje jelenleg 60–70 százalékos virágzásban van, mint mondta, ez a növény örül a csapadéknak és a hűvösebb időnek is, csak a fagynak nem.

– A beporzásnál persze lehetnek gondok, nem repülnek most a méhek, a viharos szél pedig könnyen leveri a sziromleveleket, és károsulhat a bibe is – mutatott rá.

– Gyakorlatilag két hónapig nem volt csapadék, aztán márciusban hirtelen 22–24 fok lett, emiatt a növények fejlődésében idő előtt beindultak olyan folyamatok, melyeknek később lett volna itt az ideje. Aztán rájött a hideg és 55-60 milliméter eső, ami kellett, de így, egyszerre már sok. Foglalkozom fűszerpaprikával és petrezselyemmel is, azt már öntözni kellett, most meg a vizet kell elvezetni róla, a hideg miatt pedig vontatottabb a kelése, hiszen a talaj is visszahűlt.

A tiszaburai Ratkai Zoltán napraforgója viszont már teljesen kikelt, mint mondta, már lassan gyomirtózni kell, mert a gyomok is nőnek.

– Az őszi búza és árpa fejlődése viszont a hidegben megállt – számolt be róla –, ráadásul elég nagy szél is volt, így a gyomirtózást is nehéz volt kivitelezni, mivel vigyázni kellett, nehogy a vegyszert más kultúrákra is elhordja. Van öt hektár lucernám is, az gyönyörűen kihajtott. Lassan lehet is kaszálni, de jó kérdés, hogyan fogom értékesíteni, mert a zöldítés miatt nagyon sokan vetettek, és lehet, hogy ingyen sem kell – hívta fel a figyelmet a problémára.

Hegyi Péter törökszentmiklósi almatermelőnél nem okozott gondot a szélsőséges áprilisi időjárás.
– Jó tíz napja, hogy megindult az alma virágzása, már a vége felé tartunk. Nyilván, a beporzást visszaveti az idő, de úgy gondolom, hogy nagyrészt már megtörtént a megtermékenyítés – hangsúlyozta.

Hubai Imre Csaba, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnöke arra hívja fel a gazdák figyelmét, hogy a kétszikűeknél a hideg, nyirkos időjárás növeli a betegségekre való hajlamot, ezért amint az időjárás lehetővé teszi, azonnal meg kell kezdeni a védekezést, permetezést.

Néhol galambok garázdálkodnak

Marinka Lászlótól megtudtuk, hogy egyes területeken az elszaporodott örvös galambok okoznak kárt a földeken.

– A galambok egyes helyeken a lassan fejlődő, kelő félben lévő napraforgókat kicsipegetik, ami ellen nehéz védekezni – mutatott rá a problémára a gazdálkodó.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések