Sok esetben nagy gonddal vásárolják meg a drágábbnál is drágább samponokat a szülők gyermekeiknek. Azonban ez nem mindig elegendő.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete harminc gyereksampont vizsgált a termékcímke alapján. A szakemberek arra a kérdésre keresték a választ, hogy vannak-e potenciális egészségügyi kockázatot jelentő összetevői a termékeknek.
A felmérés megmutatta: sok olyan termék van, amely tartósítószert, illat- vagy egyéb olyan anyagokat tartalmaz, és potenciális kockázatokat jelenthetnek a gyerekek egészségére vagy irritáló hatásúak lehetnek. Akadnak ezért olyan termékek, amelyeket nem ajánlanak a fogyasztóknak – mondta Andacs Noémi, a Tudatos Vásárlók Egyesületének elnöke a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.
A vizsgált samponok közül csupán nyolc rendelkezett független környezet-, állat-, egészség- vagy környezetvédelmi minősítő védjeggyel. Pedig ezek leginkább a vásárlóknak segítenek a termékek kiválasztásakor. Ezen termékek drágábbak a minősítés nélkülieknél, hiszen a minősítés megszerzése a gyártó számára költséges – magyarázta.
Az ajánlott kategóriákba olyan termékek is bekerültek, amelyek elérhető, sokak szerint az elfogadható árkategóriába tartoznak – tette hozzá Andacs Noémi.
Illat sem kell
Dr. Nagy Éva bőrgyógyász szakorvos szerint a lehető legjobb az lenne, ha illatanyag -és konzerválószermentes terméket vásárolnának a csecsemőnek és a kisgyermeknek is.
Újszülött gyermeknél a gyógyszertárban kapható samponok ajánlottak. Akár a gyógyszerész segítségét is érdemes kikérni a termékekkel kapcsolatban – fűzte hozzá.
Jók lehetnek a házi praktikák is
Abban az esetben, ha a kisgyermek fejbőrén olyan koszmók alakulnak ki, amelyeket nem lehet eltávolítani ezen készítményekkel, akkor valamilyen házi praktikához is lehet nyúlni.
Ilyen például, amikor a kisgyermek fejbőrét fürdetés előtt egy órával étolajjal kenik be, majd folytatják az addig is követett procedúrát – mutatott rá a bőrgyógyász szakorvos.
Nem olcsó mulatság a bio címke
Amennyiben egy gyártó bio terméket szeretne létrehozni, több ellenőrzésen is keresztül kell mennie. A tartósítószerek kiválasztásakor pedig alternatív módszerek felé kell fordulnia.
A hormonháztartást felborító, irritáló hatással rendelkező tartósítószerek olcsóbbak, sokat viszont már bevontak. Ez azt jelenti, hogy az egészségre nem káros termék jócskán többe kerülnek – mutatott rá Simon Gergely környezetkémikus-vegyész szakértő.
A megkérdezett szakértők azt hangsúlyozták, hogy amennyiben a szülő nem biztos a választásban és a lehető legjobbat szeretné gyermekének, kérje gyógyszerésze vagy védőnője tanácsát.
0 Megjegyzések