A mosószerek és egyéb, élelmiszernek nem minősülő termékek minőségét is összeveti a Nyugat-Európában kapható árukéval a hazai fogyasztóvédelmi hatóság, az összehasonlító elemzés eredményei hamarosan napvilágot látnak. Eközben másutt is lépésre szánta el magát a helyi fogyasztói érdekvédelem: a bolgár ombudsman hivatalosan is kérte az Európai Bizottságtól a probléma rendezését.
Az élelmiszerek mellett más termékek minőségét is összehasonlítják a nyugat-európai országokban kapható, azonos néven forgalmazott árukéval a hazai hatóságok. Kara Ákos infokommunikációért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár arról beszélt: az elmúlt hetekben a magyar fogyasztók és más, kelet-európai vásárlók is megdöbbentek azon, hogy bizonyos gyártók eltérő minőségű árut kínálnak a nyugati fogyasztóknak és a Kelet-Közép-Európában élőknek.
A földművelésügyi miniszter nemrég száz élelmiszer összehasonlító vizsgálatát rendelte el, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ellenőrzése március második felében érhet a végére. Ezt az elemzést egészíti ki az élelmiszernek nem minősülő áruk ellenőrzése, amit a fejlesztési tárcához tartozó fogyasztóvédelmi hatóság végez el. Kara Ákos elmondta: a három hete indult vizsgálat számos termékcsoportra kiterjed, köztük például a mosószerekre is. Az ellenőrzés fényt deríthet arra, hogy megalapozottak-e azok a vásárlói panaszok, amelyek szerint a hazánkban kapható multinacionális gyártók termékei silányabbak, mint a nyugati országokban piacra dobott változatok. – A fogyasztóvédelem fókuszában a kettős mérce elleni harc áll idén.
A szaktárca az azonos minőségű élelmiszerek és nem élelmiszer jellegű termékek forgalmazását fogja szorgalmazni – húzta alá. Az államtitkár jelezte: a fogyasztóvédelmi rendszer változásai egyebek mellett javítják a jogérvényesítés lehetőségét is.
Eközben újabb kelet-európai ország emelte fel a hangját a régiónkat érintő hátrányos megkülönböztetés ellen: ezúttal Bulgária tett hivatalosan is panaszt az Európai Uniónál az élelmiszereket forgalmazó multinacionális cégek által alkalmazott kettős mérce miatt. Maja Manolova bolgár ombudsman a jogérvényesülés, a fogyasztópolitika és a nemek közötti esélyegyenlőséget felügyelő uniós biztosnak küldött levelet, amelyben azt írta: a multinacionális vállalatok sokkal gyengébb minőségű élelmiszert és italokat árulnak Kelet-Közép-Európa országaiban, mint az unió nyugati felében.
– Ez a gyakorlat hátrányos helyzetbe hozza a bolgár fogyasztókat az úgynevezett régi tagállamok lakóival szemben – hangzik az ombudsman közleménye. Manolova szerint ezek a cégek még olyan árucikkeket is kínálnak, amelyek veszélyeztetik a fogyasztók egészségét. – Az alacsony minőségű termékeket leginkább gyerekek fogyasztják, akiknek a növekedésben lévő szervezete egészséges, tápláló ételeket igényel – jelezte a távirati iroda tudósítása szerint Manolova, aki arra kérte az Európai Bizottságot, hogy ne engedje ugyanazon márkanév alatt árulni az egyes országokban eltérő minőségű élelmiszereket, és jogi előírással tiltsa meg a kettős mérce alkalmazását.
Mint arról a Magyar Idők már beszámolt, az elmúlt hetekben minden eddiginél erősebb összefogás alakult ki az unió keleti felében a multinacionális élelmiszergyártók tisztességtelen gyakorlata ellen. Az Európai Unió mezőgazdasági és halászati tanácsának múlt heti ülésén például a probléma mielőbbi rendezését sürgető szlovák–magyar előterjesztéshez több tagország is csatlakozott. Eközben a magyar mellett a cseh, a román és a horvát hatóságok is összehasonlító vizsgálatokat végeznek, az eredményeket bizonyosan az Európai Bizottság is hamarosan megkapja majd.
Webáruházak
Az árucikkek minőségének ellenőrzése mellett más fontos témakörökre is figyel a hazai fogyasztóvédelem. Keszthelyi Nikoletta helyettes államtitkár azt közölte: az internetes vásárlók kiszolgáltatottságának enyhítéséért létrehozták a súlyosan jogsértő webáruházak adatbázisát (jogsertowebaruhazak.kormany.hu). Azt is elmondta: bár a megtévesztő termékbemutatók jelentős része megszűnt, de megjelentek az orvosi vagy szociális szolgáltatásokat kínáló, valamint a lakásokba, üzletekbe szervezett árubemutatók, ahol a fogyasztó nem élhet az elállás jogával - írja a magyaridok.hu.
Ha érdekesnek találtad a bejegyzés, kérjük oszd meg, hogy másokhoz is eljusson!
0 Megjegyzések