Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Tüntesse el az öregedés jeleit az arcáról

A dehidratált bőr nem tekinthető bőrtípusnak, hiszen elsősorban állapotot jelöl: a vízhiány bármely bőrtípusnál (zsíros, száraz, normál) kialakulhat. A nem megfelelő bőrápolás, a környezeti tényezők és az életmód is befolyásolhatják a megjelenését.
A dehidratált, vagyis vízhiányos bőr esetében, a száraz bőrrel szemben, nem a bőr zsírtartalmával van gond (a dehidratáltság zsíros vagy vegyes bőrtípusúaknál is előfordulhat), hanem annak víztartalmával. A száraz bőr genetikailag meghatározott, és nemcsak az arcon, de a test egyéb részein is érzékelhetjük, nagyon jellegzetes például a kéz szárazsága. A dehidratált bőr azonban bármely bőrtípusnál előfordulhat, egyszerre lehet száraz és zsíros érzetű, és a megjelenése nagymértékben függ az életmódtól, illetve a környezeti tényezőktől.

A vízhiányos bőr és a száraz bőr tünetei nagyon hasonlítanak egymásra: feszülő, érzékeny, fakó, élettelen, hámló, viszkető bőr. Emellett olyan jellegzetességek is lehetnek rajta, melyeket a száraz bőrűek ritkábban tapasztalnak meg, például gyakorta alakulhatnak ki rajta pattanások, mitesszerek. Ha ugyanis a bőr víztartalma csökken, akkor szervezetünk több faggyú termelésével igyekszik kiegyenlíteni azt. 

A dehidratált bőrnek több vízre van szüksége. A vízhiányt számos dolog előidézheti és a nem megfelelő ápolás következtében időről időre újra kialakulhatnak a kellemetlen tünetek. A környezeti tényezők közül a bőr dehidratáltságát okozhatja a dohányzás, a stressz vagy éppen a nem megfelelően összeállított étrend. A kozmetikumok is fokozhatják a dehidratáltságot (annak ellenére is, hogy esetenként akár a bőr zsírosságát is okozhatják mellette), mint ahogy az időjárás változásai is. 

A dehidratált bőrűeknek különösen körültekintően kell megválasztaniuk az ápoló kozmetikumokat, mert ezek irritálhatják a bőrt, fokozhatják a faggyútermelést, ezen keresztül a pattanások és mitesszerek megjelenésének rizikóját, ugyanakkor nem képesek biztosítani a bőr számára nélkülözhetetlen vizet. 

Az irritáló, így kerülendő hatóanyagok közé tartozhat például az alkohol, a teafaolaj, vagy gyümölcssavak. A vízmegtartásban segítségünkre lehet például a hialuronsav, mely rendkívül nagy mennyiségű vizet képes megkötni. 

Az életmódunk megváltoztatása is nagy hatással lehet a dehidratáltság csökkentésére: ha még nem tettük, érdemes leszokni a dohányzásról, ez ugyanis nemcsak a bőr víztartalmát csökkenti, de egyéb módokon is károsíthatja a bőrünket és felgyorsíthatja az öregedési folyamatokat. Ügyeljünk arra, hogy a környezetünk páratartalma is megfelelő legyen, ezt például egy párásító segítségével biztosíthatjuk. Az étrendünk összeállításánál részesítsük előnyben a magas antioxidáns-tartalmú zöldségeket és gyümölcsöket, és ne feledkezzünk el arról sem, hogy eleget igyunk!

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések