Hónapokba telik, mire újra kifejlődik majd egy olyan több 1000 egyedből álló állomány, melyet a madárinfluenza-fertőzés miatt kellett kiirtani a Tisza-tavi városban.
A Hubertus Vadásztársaság fácántelepén lévő törzsállományban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) budapesti referencia laboratóriuma a hétvégén mutatta ki a madárinfluenza vírusát.
Az állattartó telepen több volierben, megközelítőleg 10.000 fácánt tartottak, most azonban az összeset le kellett ölni.
– Az állatok leölését az állategészségügyi hatóság szakemberei végezték el, a tetemeket pedig az ATEV szállította el – tudtuk meg Szabó Istvántól, Abádszalók jegyzőjétől.
– Szerdán a hatósági állatorovos fertőtlenítette a területet, az önkormányzatnak pedig az a feladata, hogy három kilométeres körzetben védő-, tíz kilométeren belül pedig megfigyelési körzetet határozzon meg. Ezt táblákkal kell jelölnünk, s amennyiben a következő hetekben további fertőzés nem üti fel a fejét, 21 nap múlva lehet feloldani a zárlatot.
– Amint arról korábban Balogh Gyula, Abádszalók polgármestere tájékoztatott, a meghatározott tíz kilométeres sugarú körben szerencsére más állattartó gazdaság nem működik, így szerencsére nem kell attól tartani, hogy további cégeket is érint a fertőzés.
Természetesen az üggyel kapcsolatban többször is kerestük az érintett vadásztársaságot, lapzártánkig azonban nem sikerült elérni képviselőiket.
Azt sem tudni egyelőre tehát, hogy a Nébih által korábban országos szinten kötelezően elrendelt, szigorú zárt tartási előírásokat mennyire tartotta be a vadásztársaság a több hektáros telepen - írja a szoljon.hu.
0 Megjegyzések