Az amerikai nagykövet láthatóan nehezen viseli, hogy kikaptak a Demokraták és Donald Trump lesz az Egyesült Államok következő elnöke.
Beszédet tartott a 2024-es amerikai választásokról David Pressman amerikai nagykövet. A diplomata, aki eddigi hivatali ideje alatt folyamatosan Magyarországot támadta, most sem hazudtolta meg magát: a „Magyarország szerencsejáték-problémája” címmel tartott beszédében továbbra is a magyar kormányt és Orbán Viktort krizitálta.
Amerikai-magyar kapcsolatok: Pressman szerint mindenért Orbán a hibás
Pressman azzal kezdte, hogy azért nem mondta le az eredményváró eseményt, mert ő elég jól ismeri a „kínosnak” tartott helyzeteket. Azt is elmondta, hogy szerinte ő, mint „az Egyesült Államok kormányának magas rangú nemzetbiztonsági tisztviselője” nem politizál.
Soha nem nyilatkozom pártpolitikai kérdésekről
–
állította Pressman. A diplomata szerint a mostani amerikai választás
változást hoz majd az Egyesült Államok és Magyarország kapcsolatában
is.
Pressman szerint
Orbán Viktor miniszterelnök úgy kezelte ezt a választást, mint egy kártyapartit egy kaszinóban.
És
nagyon magas tétet tett fel. Akár úgy gondolja, hogy megnyerte, akár
elvesztette ezt a partit, nem a pénzzel, hanem az amerikai-magyar
kapcsolatokkal játszott” – fogalmazott.
Pressman szerint a magyar
miniszterelnök „mélyebb kárt okozott a magyar-amerikai kapcsolatokban,
mint egy négyéves elnöki ciklus”.
Egyértelművé vált: személyes sértettség áll a háttérben
„Orbán miniszterelnök úgy döntött, hogy az Amerikai Egyesült Államokkal kötött szövetségét beviszi egy kaszinóba” – mondta. Szerinte ez a döntés „vakmerő” volt. És hozzátette,
Magyarország kormányának szerencsejáték-problémái vannak.”
Majd személyes sértettségét is bebizonyította Pressman, amikor arról kezdett beszélni, hogy „a játszadozás nem újdonság.
A legelső magyarországi napomon, amikor az Egyesült Államokból érkezve leszálltam a repülőgépről, a kormány egy szokatlanul fiatal tisztviselőt küldött, hogy üdvözöljön engem
– panaszkodott a nagykövet.
(Mandiner)
0 Megjegyzések