Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Hamarosan azt is meg lehet mondani előre, milyen betegségre vagyunk hajlamosak

Megelőzhetők-e azok a betegségek, amelyeknek nincsenek tünetei, csak a génjeinkben hordozzuk? Erről tanácskoznak a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karán ezen a héten. Az RNS-szekvenálás a gyakorlatban című konferencia ma a témában tartott előadásokkal folytatódott. 
Az emberi szervezet örökítőanyaga a DNS. Ez határozza meg például a különféle betegségekre való hajlamokat is. A DNS-ben tárolt genetikai információk közvetítéséért felelős az RNS. A témában tartott workshopon elhangzott, hogy ezek vizsgálata ma már egyre olcsóbb.

- Jelenleg ez kutatási technológiának számít, de alkalmazott kutatás. Nagyon sok ipari, egészségügyi kutatásban használják, és vannak arra próbálkozások, hogy nemsokára akár a diagnosztikában is megjelenhet ez a technológia - mondta Bálint Bálint főszervező, egyetemi adjunktus.

Ez azt jelenti, hogy az információ-közvetítő RNS laboratóriumi vizsgálatával hamarosan bárkinél kimutatható lesz, hogy milyen betegségekre hajlamos.

Ennek pozitívuma, hogy egyénre szabott gyógymódokkal, életviteli tanácsokkal lehet megelőzni a bajt. Debrecenben szinte a kezdetektől foglalkoznak ezzel az eljárással.

- Azt gondolom, hogy a Debreceni Egyetem eléggé előre jár ezen a területen. Időben felismerték itt elődeink azt, hogy a genomika és annak a különböző komponensei nagyon fontosak - Mátyus László, az Általános Orvostudományi Kar dékánja.

Az intézménynek további tervei vannak az RNS-kutatásban. Mátyus László azt mondta, a következő kihívást az jelenti, hogy azokat az adatokat, amiket ma már olcsón és gyorsan be tudnak gyűjteni, hogyan dolgozzák fel. Ezért a bioinformatikai képzés erősítése is az egyetem céljai között szerepel.

A hírhez kapcsolódó videót ide kattintva tudjátok megtekinteni!

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések